30” Induction Range with 15+ Ways to Cook, Includes Free Air Fry Tray - GCFI3060BFA1
30” Induction Range with 15+ Ways to Cook, Includes Free Air Fry Tray
Model: GCFI3060BFA1































30” Induction Range with 15+ Ways to Cook, Includes Free Air Fry Tray
Model: GCFI3060BFA1
Key Features
Total Convection System
Easy-to-Clean Cooktop
No Preheat
Air Fry
Slow Cook
Faster Boil Times
Temperature Probe
Steam Bake
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Total Convection System
Get over 15 ways to cook - Total Convection powers cooking modes like Air Fry, No Preheat, Slow Cook, Convection Bake, Steam Bake, Air Sous Vide, Bread Proof, Dehydrate and more!
Easy-to-Clean Cooktop
Unlike traditional electric and gas cooktops, induction only heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler, allowing you to clean up spills and splatters while you cook.
No Preheat
Eliminates time wasted waiting on your oven to heat up - simply place your food in the cold oven and get to mealtime, in no time.
Air Fry
Make healthier and delicious meals for your entire family - right in your oven.
Slow Cook
With Slow Cook, your food cooks slowly and at a lower temperature (as low as 100° F), allowing you to lock in moisture and flavor without over or undercooking your food.
Faster Boil Times
Heat transfers directly to the cookware bypassing the cooktop surface, making induction incredibly fast.
Temperature Probe
Monitors and alerts when the desired finished cooking temperature has been reached.
Steam Bake
With Steam Bake, steam evenly circulates throughout the oven cavity, resulting in breads and muffins that rise higher and are light and fluffy.
Consistent temperature with TempLock™
Sensors in the cooktop automatically adjust the power level to maintain a consistent temperature the entire time you cook. It's like cruise control for your cooktop.
Self and Steam Clean Cycles
Select Steam Clean for a quick, 30 minute clean or choose Self Clean, which is available in 2-, 3- and 4-hour cycles.
Steam Roast
Steam Roast uses moisture to make perfectly crispy and tender meats and vegetables that are roasted to perfection.
Bridge Element
Connects two elements to allow for simultaneous control, perfect for a griddle pan.
Premium Touch Screen Control Panel
Features a responsive 4.3-inch, full color, capacitive touch digital control panel.
Safer Cooktop Surface
Induction heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Air Sous Vide
Uses precisely-controlled temperature and airflow to lock in flavor and moisture to cook foods to the finish temperature you want.
Extra Wide Store-More™ Storage Drawer
Redesigned to be even wider - allowing you to store any unused oven racks, baking trays and more!
Extra Large Oven Capacity
Cook more at once with our extra-large, 6.2 cu. ft. capacity oven.
Proudly Assembled in the USA
Specifications
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| Height | 35 3/8" |
| Width | 30" |
| Depth | 28 1/2" |
| Depth | 26" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Control Lock | Yes |
| Air Fry | Yes |
| Air Sous Vide | Yes |
| Bake | Yes |
| Bake Time | Yes |
| Bread Proof | Yes |
| Broil | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Cooktop Lockout | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Hot Surface | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Lockout | Yes |
| No Preheat | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Oven Lock | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Slow Cook | Yes |
| Start | Yes |
| Steam Bake | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Steam Roast | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timed Bake | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| User Preferences | Yes |
| Delayed Bake | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| Timed Cooking | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| RoHS | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Auto Pan Detect | Yes |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Right Front Element Burner Size | 8 3/10" |
| Right Rear Element Burner Size | 5 1/2" |
| Left Front Element Burner Size | 7" |
| Left Rear Element Burner Size | 7" |
| Center Rear Element Burner Size | 5 1/2" |
| Right Front Element Burner | 2,300 / 3,600 Watts (Boost) |
| Right Rear Element Burner | 1,400 / 2,500 Watts (Boost) |
| Left Front Element Burner | 1,800 / 2,800 Watts (Boost) |
| Left Rear Element Burner | 1,800 / 2,800 Watts (Boost) |
| Center Element Burner | 1,400 / 2,500 Watts (Boost) |
| Minimum Height | 35 3/8" |
| Maximum Height | 36 3/8" |
| Standard Width | 30" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 21 1/4" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 6.2 Cu. Ft. |
| Drawer Handle Style | Integrated |
| Drawer Type | Storage |
| Connected Load @ 240V | 15 kW |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Product Weight | 178 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Element | 3800 Watts |
| Convection Type | Total |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 8 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Cooktop Control Location | Top |
| Display Light Color | White |
| Cooktop Light Color | Red |
| Display Type | Capacitive Touch |
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Cuba.









