Freestanding Electric Range - NE63D6511SRAA
Freestanding Electric Range
Model: NE63D6511SRAA


















Freestanding Electric Range
Model: NE63D6511SRAA
Current Rebates
Key Features
ENERGY STAR® Certified
No-Preheat Air Fry Healthier cooking with a crunch¹
Make cooking simple with smart technology
Save time with Convection+
Cook enough for the whole crew
Boil Fast
All shine
A cooktop that gets it all done!
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
ENERGY STAR® Certified
Get cutting-edge energy efficiency along with the latest technology, with our ENERGY STAR® Certified ranges.
No-Preheat Air Fry Healthier cooking with a crunch¹
Cooking with a crunch just got healthier with Air Fry.¹ Using little to no oil, you can quickly prepare your favorite fried foods right in your oven. No preheating required.
Make cooking simple with smart technology
Preheat, adjust time and temperature of your oven, and monitor your cooktop from wherever you are with your smartphone.² Conveniently use voice to control your oven whether it’s Alexa, Bixby or Google.³
Save time with Convection+
Powerful Convection+ saves you time by cooking food fast and more evenly. Fan with a heated element circulates hot air in the oven for perfect baking and roasting.
Cook enough for the whole crew
This large 6.3 cu. ft. oven can fit multiple dishes at one time and can easily accommodate big casserole dishes and large roasting pans.
Boil Fast
Boil water for your favorite pasta dish fast with the 3300 W Rapid Boil™ burner.
All shine
Fingerprint resistant for an everyday beautiful finish.
A cooktop that gets it all done!
This 5-burner cooktop includes adjustable medium and large dual ring burners.
Cooking simplified with easy preset buttons
Prepare foods with the aid of easy preset buttons. Four preset buttons include: Bread Proof, Dehydrate, Keep Warm and Favorite Cook.
Cooking with a personalized touch
Search recipes, plan meals, and add any missing ingredients to your grocery cart for at-home delivery with SmartThings Cooking.²
Spend less time cleaning
Self Clean deep cleans by heating to a high temperature to burn off grease and food residue. For easier cleanup in 20 minutes, use Steam Clean.
Preheat and plan meals on the go
The SmartThings app lets you search recipes, plan meals and pre heat your oven from yourphone.**Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account arerequired.Product images shown may not reflect the model or color selected.
Monitor and control energy usage
SmartThings lets you monitor and manage your range's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your bill.**Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.Product images shown may not reflect the model or color selected.
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Ranges in the J.D. Power Appliance Satisfaction Study, 4 years in a row.Ψ
Specifications
Key Features
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Self Clean | Yes (Steam & Self Clean) |
| Large Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
| Powerful, Flexible Cooktop | Two Dual Ring BurnersRapid Boil™ 3300 W |
| Cooking System | Convection |
| Control Type | Touch Controls |
| Oven Cleaning Type | Steam & Self Clean |
| Voice-Enabled | Yes |
Design
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Configuration | Freestanding |
| Fuel Type | Electric |
| Cavity Type | Single |
| Controls for Oven | Touch Controls |
| Controls for Cooktop | Stainless Knobs |
| Display Color | Ice Blue |
Weights & Dimensions
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 15/16" W x 46 5/16"-47 1/16" (Adjustable) H x 28 11/16" D |
| Oven Dimensions (W x H x D) | 24 13/16" W x 22 7/16" H x 19 3/4" D |
| Product Weight (lbs) | 148 lbs |
| Shipping Weight | 172.0 lbs |
| Height (decimal) | 46.3125 - 47.0625 |
| Width (decimal) | 29.9375 |
| Depth (decimal) | 28.6875 |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 6.3 cu. ft. |
Cooktop
| Total Number of Burners | 5 |
| Burner - Left Front | 6"/9", 3300 W Rapid Boil™ |
| Burner - Left Rear | 6", 1200 W |
| Burner - Right Front | 9"/12", 3000 W |
| Burner - Right Rear | 6", 1200 W |
| Burner - Center | Warming Center, 100 W |
| Cooktop Material | Glass ceramic |
| Cooktop Type | Electric Radiant |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Oven
| Convection | Convection |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Bake | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Proofing | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Total Number of Racks | 2 |
| Number of Wire Racks | 2 |
| Number of Rack Positions | 7 |
| Air Fry | Yes (Tray not included) |
Included Accessories
| Anti-Tip Bracket | Yes |
Standard Features
| Drawer Type | Storage |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Auto Oven Light | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Power/Ratings | 240/208V/60Hz/40A |
| Steam & Self Clean | Yes |
| Favorite Cook | Access on Smart Things App |
| Warming Center | Yes |
| Wide View Window | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
Warranty
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Other
| Oven Dimensions (W x H x D) | 24 13/16" W x 22 7/16" H x 19 3/4" D |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 48.94 in. |
| Length | 28.69 in. |
| Weight | 148 lbs. |
| Oven Dimensions (W x H x D) | 24 13/16" W x 22 7/16" H x 19 3/4" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 53.94 in. |
| Shipping Length | 33.69 in. |
| Shipping Weight | 188 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 188 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 302.37 lbs. |
| Total of Cubes | 24.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 302.37 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









