30" Free-Standing Gas Range - JGBS65DEFBB
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS65DEFBB

Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS65DEFBB
Key Features
17,000 BTU Power Boil burner
Center oval burner
Precise Simmer burner
Heavy-cast, continuous grates
Non-stick griddle
Deep-recessed cooktop
Sealed cooktop burners
Standard clean oven
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Center oval burner
Large oval fifth burner is ideal for griddle or odd-size cookware
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Heavy-cast, continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
Non-stick griddle
Large non-stick surface perfect for griddle cooking
Deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
5.0 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 28.75 in |
| Overall Height | 47.25 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36 1/2 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 172 lb |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
| Total of Cubes | 23.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Griddle | Semi Integrated |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy-cast continuous grates |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Center | 8,000 BTU Oval |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Control Type | Electronic Touch |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Drawer Type | Broiler |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Broiler Drawer |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Front | 17,000 BTU Power Boil |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.5; (2) 9.5, (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 Bake / 0.0 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.5 Bake / 0.0 Broiler |
FILTER
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Product Type | Ranges Free-Standing Single Oven |
| App Filter - Fuel Type | Gas |
| App Filter - Cooking Technology | Traditional |
| App Filter - Convection | No |
| App Filter - Drawer Type | Broiler |
| App Filter - Cleaning Type | Manual |
| App Filter - Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









