30" Free-Standing Gas Range - JGBS17DEMWW
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS17DEMWW






30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS17DEMWW
Key Features
Extra-large oven capacity
All purpose burners
Electronic clock and timer
Standard grates
Porcelain oven door
Big clear view window
Designer-style handle
Broiler pan with grid
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
All purpose burners
Deliver a wide range of heat output ideal for most cooking needs
Electronic clock and timer
Features a convenient digital clock and easy-to-use timer with an audible signal to help coordinate cooking times in the kitchen
Standard grates
Provide a sturdy and convenient cookware surface for everyday cooking
Porcelain oven door
Offers a scratch-resistant porcelain coating for easy cleaning
Big clear view window
Features a convenient viewing area to check the progress of food
Designer-style handle
Exudes a clean style that adds to the modern appearance of the range
Broiler pan with grid
Convenient broiler pan can be used when broiling for crisping and browning
Easy clean subtop
Porcelain enameled subtop collects spills and messes for easy cleaning
Electronic pilotless ignition
Provides reliable burner ignition operation, eliminating the need for a standing pilot
Interior oven light
Supplies light to make viewing the progress of cooking easy and convenient
Six rack positions
Provides flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 46 1/8 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.13 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.13 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 261.32 lbs. |
| Total of Cubes | 21.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 261.32 lbs. |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Porcelain-Enameled Subtop | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Cooktop Burner Type | Standard |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Clock and Minute Timer | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| All-Purpose Burners | (4) 9,100/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Standard Porcelain Steel |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enameled Upswept |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Control Type | QuickSet V |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Cooktop Surface | Lift-Up |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Gray |
| Oven Door Features | Clear View Oven Window |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | White Porcelain-Enameled |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Optional One-Piece Drip Pans | WB35K10001 black; WB35K10002 chrome |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (4) 9.1 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (4) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.5 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









