30" Free-Standing Gas Range - JGBS07DETCC
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS07DETCC


30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS07DETCC
Key Features
4.8 cu. ft. oven capacity
All purpose burners
Standard grates
Porcelain oven door
Clear View window
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
4.8 cu. ft. oven capacity
More room for cooking more dishes at once
All purpose burners
Deliver a wide range of heat output ideal for most cooking needs
Standard grates
Hold cookware securely over burners
Porcelain oven door
Scratch-resistant coating is easy to maintain
Clear View window
Clear window makes monitoring food simple
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 145 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 165 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 45 1/2 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 45.5 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 50.5 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.74 ft³ |
| Dimensional Weight | 257.78 lbs. |
| Total of Cubes | 20.74 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 257.78 lbs. |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Porcelain-Enameled Subtop | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Burner - Right Rear | 9,100 BTU |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Cooktop Burner Type | Standard |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Burner - Left Rear | 9,100 BTU |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
| Burner - Right Front | 9,100 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Burner - Left Front | 9,100 BTU |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Cooktop Burner Grate Material | Porcelain on Steel |
| Cooktop Surface | Lift-Up |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Taupe |
| Oven Door Features | Clear View Oven Window |
| Frameless Oven Door(s) | Bisque Porcelain-Enameled |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Bisque |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Optional One-Piece Drip Pans | WB35K10001 black; WB35K10002 chrome |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (4) 9.1 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (4) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.5 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









