30" Free-Standing Gas Range - JGBP30SEKSS
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBP30SEKSS






30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBP30SEKSS
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
TrueTemp system
QuickSet III oven controls
All purpose burners
Sealed cooktop burners
Porcelain upswept cooktop
Electronic pilotless ignition
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
QuickSet III oven controls
Feature an easy to use design that lets you set precise cooking temperatures
All purpose burners
Deliver a wide range of heat output ideal for most cooking needs
Sealed cooktop burners
Eliminate the space between the burners and the cooktop to help contain spills and boil over liquids, ensuring easy cleanup
Porcelain upswept cooktop
Features raised edges to help contain spills and make clean-up easy
Electronic pilotless ignition
Provides reliable burner ignition operation, eliminating the need for a standing pilot
Audible preheat signal
Features an audible signal that activates when the oven has reached the desired cooking temperature
Certified Sabbath mode
Prepared foods can stay warm in accordance with kosher restrictions
Interior oven light
Supplies light to make viewing the progress of cooking easy and convenient
Six embossed rack positions
Multiple rack positions increase cooking flexibility and maximize oven capacity
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Frameless glass oven door
Offers an easy-to-clean and stylish design that blends seamlessly into existing cabinetry
Deluxe cast grates
Constructed from a premium cast iron material for a long-lasting performance and durability
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 195 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 215 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 195 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 235 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 235 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 265.57 lbs. |
| Total of Cubes | 21.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 265.57 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 12,000/1,000 BTU |
| All-Purpose Burners | (2) 9,500/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet III |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000/600 BTU |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Grate Material | Deluxe Porcelain Steel |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | Stainless Steel |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.0; (2) 9.0; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









