30" Free-Standing Gas Range - JGB650DEFBB
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB650DEFBB

Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB650DEFBB
Key Features
17,000 BTU Power Boil burner
Center oval burner
Precise Simmer burner
Heavy-cast, continuous grates
Deep-recessed cooktop
5.0 cu. ft. oven capacity
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Center oval burner
Large oval fifth burner is ideal for griddle or odd-size cookware
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Heavy-cast, continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
Deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 28.75 in |
| Overall Height | 47.25 in |
| Net Weight | 190 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36 1/2 |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 230 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 230 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
| Total of Cubes | 23.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Burner - Center | 8,000 BTU Oval |
| Burner - Right Front | 17,000 BTU Power Boil |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Drawer Type | Storage |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
FILTER
| App Filter - Cleaning Type | Self-Clean |
| App Filter - Cooking Technology | Traditional |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Product Type | Ranges Free-Standing Single Oven |
| App Filter - Drawer Type | Storage |
| App Filter - Fuel Type | Gas |
| App Filter - Convection | No |
| App Filter - Cooktop Type | Continuous Grates |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 17.0; (1) 11.0; (1) 9.5; (1) 5.0; (1) 6.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 15.0; (1) 5.0; (1) 8.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









