30" Free-Standing Electric Double Oven Range with Convection - JB870TFWW
30" Free-Standing Electric Double Oven Range with Convection
Model: JB870TFWW

Product Video

30" Free-Standing Electric Double Oven Range with Convection
Model: JB870TFWW
Key Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
12"/9"/6" 3,600W Power Boil
Bridge zone
Fast preheat
Fifth element warming zone
Hidden bake oven interior
Self-clean oven
Black gloss oven interior
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
Large capacity is ideal for big meals
12"/9"/6" 3,600W Power Boil
Pots and pans fit perfectly on the flexible heating element
Bridge zone
Cook griddle favorites from the convenience of your range
Fast preheat
Make hot meals in a hurry with less time preheating
Fifth element warming zone
Provides low heat capability for foods
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Convection
Enjoy even baking without turning the pan
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FILTER
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Product Type | Ranges Free-Standing Double Oven |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Cooking Technology | Traditional |
| App Filter - Convection | Yes |
| App Filter - Cleaning Type | Self-Clean |
| App Filter - Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 29.875 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 28.25 in |
| Net Weight | 214 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 8-7/8 x 18-1/4 |
| Depth Without Handle | 25.75 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35 3/4 - 36 1/2 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 235 lb |
| Depth with Door Open | 45 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
FEATURES
| Cooking System | Convection (Lower) |
| Element - Center | 6" 80W Warming Zone |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
| Element - Left Front | 8" 2000W Bridge |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Both Ovens) |
| Product Type | Free-Standing Double Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 3 |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent (Upper) |
| Control Location | Backsplash |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Element - Left Rear | 8" 2000W Bridge |
| Cooking Technology | Traditional Upper; Convection Lower |
| Configuration | Double Oven Range |
| Oven Features | Hidden Bake (Both Ovens) |
| Melt Setting | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | True White Ceramic Glass |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 2 / 7 |
| Control Type | Electronic |
| Element - Right Front | 12”/9”/6” 3600W Power Boil |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
APPEARANCE
| Handle | White |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Full-Wrapped Metal Frame |
| Control Knobs | White |
| Color Appearance | True White |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 6.6 cu ft |
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.2 Upper / 4.4 Lower |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3000W Upper / 3600W Lower |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 15.2 |
| Bake Wattage | 2650W Upper / 2650W Lower |
| KW Rating at 208V | 11.4 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 8-7/8 x 18-1/4 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 214 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 254 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 254 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 285.37 lbs. |
| Total of Cubes | 22.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 285.37 lbs. |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









