30" Free-Standing Electric Convection Range - JB740DFBB
30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB740DFBB

Product Video

30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB740DFBB
Key Features
True Convection with Precise Air
12"/9" dual element
9"/6" Power Boil element
Fifth element warming zone
Fast preheat
Self-clean with Steam Clean option
Hidden bake oven interior
Black gloss oven interior
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
True Convection with Precise Air
Enjoy perfectly even results without turning the pan
12"/9" dual element
Choose a 12" or 9" heating element
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
Fifth element warming zone
Provides low heat capability for foods
Fast preheat
Make hot meals in a hurry with less time preheating
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
3 heavy-duty oven racks
Bake confidently with durable racks
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 29.875 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Net Weight | 160 lb |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35 3/4 - 36 1/2 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 180 lb |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 160 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 200 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 200 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
| Total of Cubes | 22.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
FEATURES
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Element - Center | 6" 80W Warming Zone |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
| Element - Left Front | 9"/6" 3000W Power Boil |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 3 |
| Element - Right Front | 12"/9" 3000W |
| Interior Oven Light | 1 Halogen |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Storage |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Element - Left Rear | 6" 1200W |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Hidden Bake |
| Melt Setting | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
APPEARANCE
| Handle | Designer Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Oven Door Features | Glass Door |
FILTER
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Product Type | Ranges Free-Standing Single Oven |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Cooking Technology | Convection |
| App Filter - Convection | Yes |
| App Filter - Drawer Type | Storage |
| App Filter - Cleaning Type | Steam and Self-Clean |
| App Filter - Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.3 cu ft |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 12.4 |
| Bake Wattage | 2850W |
| KW Rating at 208V | 9.3 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









