30" Free-Standing Electric Convection Range - JB680DTBB
30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB680DTBB






30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB680DTBB
Key Features
Convection Bake
Self-clean with Steam Clean option
5.3 cu. ft. oven capacity
12"/9" dual element
9"/6" Power Boil element
Fifth element warming zone
Hidden bake oven interior
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Convection Bake
Optimal setting for baked goods and casseroles
Self-clean with Steam Clean option
Gives the option of self-cleaning or steam cleaning
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
12"/9" dual element
Choose a 12" or 9" heating element
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
Fifth element warming zone
Provides low-heat capability for foods
Hidden bake oven interior
Makes oven cleaning simple
Certifications
California Prop 65
Specifications
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 156 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 196 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 196 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W Power Boil) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Melt Setting | Yes |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Warming Zone | 1-6" Ribbon (120W) |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Hot Surface Indicator Lights | 1, Cooktop |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | Patterned Graphite on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Backsplash |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Convection Cook Pads |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Preheat Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Interior | Hidden Bake |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 156 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 176 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.9 |
| Bake Wattage | 2850W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| KW Rating at 208V | 9.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Black Frameless Glass Door |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









