Spacemaker 27" Drop-In Electric Range - JMS08BAAD
Spacemaker 27" Drop-In Electric Range
Model: JMS08BAAD


Spacemaker 27" Drop-In Electric Range
Model: JMS08BAAD
Key Features
Lift-up overhanging porcelain-enameled cooktop
Standard clean oven
One 8" and three 6" plug-in Calrod™ heating elements
Chrome removable one-piece drip bowls
2 oven shelves
Rotary oven controls
Frameless black glass oven door with big view window
Sure grip designer-style handle
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Lift-up overhanging porcelain-enameled cooktop
Standard clean oven
One 8" and three 6" plug-in Calrod™ heating elements
Chrome removable one-piece drip bowls
2 oven shelves
Rotary oven controls
Frameless black glass oven door with big view window
Sure grip designer-style handle
Interior oven light
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 29 in |
| Net Weight | 100 lb |
| Depth Without Handle | 22.1875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15 x 18 |
| Depth with Door Open | 42.1875 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 114 lb |
| Overall Depth | 24 3/16 in |
| Overall Width | 27 1/8 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15 x 18 |
Dimensions & Weight
| Width | 27.13 in. |
| Height | 29 in. |
| Length | 24.19 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.13 in. |
| Shipping Height | 34 in. |
| Shipping Length | 29.19 in. |
| Shipping Weight | 140 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 140 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.88 lbs. |
| Total of Cubes | 11.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.88 lbs. |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.1 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 7.6 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Black Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Designer Style |
| Color Appearance | Almond |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
FEATURES
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Cooktop Burner Type | 4 Plug-In Calrod™ |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 3 Plug-In Calrod™ |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Lift-Up Overhanging Almond Porcelain Enamel |
| Control Location | Upfront |
| 8" Heating Element (s) | 1 Plug-In Calrod™ |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Optional Backguard | JX27RAD (Almond); JX27RBK (Black) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









