30" Drop-In Electric Range - JD630DFWW
30" Drop-In Electric Range
Model: JD630DFWW


















Product Video

30" Drop-In Electric Range
Model: JD630DFWW
Key Features
9"/6" Power Boil element
Self-clean oven
Ceramic glass cooktop
Black gloss oven interior
Dual-element Bake
Electronic oven controls
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Ceramic glass cooktop
Smooth cooktop easily wipes clean
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
UL
Specifications
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 27 in |
| Net Weight | 158 lb |
| Depth Without Handle | 25.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 179 lb |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Depth with Door Open | 44.625 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Cooktop Width | 31.25 in |
| Overall Depth | 28 1/2 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Cabinet Opening | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 27 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 158 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 198 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 198 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 173 lbs. |
| Total of Cubes | 13.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 173 lbs. |
APPEARANCE
| Handle | Designer Style |
| Installation | Flush Appearance |
| Oven Door Features | Glass Door |
| Handle Color | White |
| Control Knobs | Weighted |
| Color Appearance | White on White |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
FEATURES
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 8" 2000W |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Drop-In |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Fuel Type | Electric |
| Element - Right Front | 9"/6" 3000W Power Boil |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Control Location | Front |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Melt Setting | Yes |
| OU Certified | No |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | White Patterned Ceramic Glass |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Overhanging Cooktop |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3420W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 11.9 |
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.9 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









