30" Single Electric Wall Oven - FCWS3025AS
30" Single Electric Wall Oven
Model: FCWS3025AS











30" Single Electric Wall Oven
Model: FCWS3025AS
Key Features
Even Baking Technology
Custom Broil Temp Settings
Frigidaire® Fit Promise
Hidden Bake
ADA Compliant
Cook Time Setting
Self Clean Oven
Extra Large Oven Capacity
Description
Documents
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Even Baking Technology
Designed to deliver even baking results, every time.
Custom Broil Temp Settings
Allows you to choose the specific broil temperature you want, ranging anywhere between 400 - 550 degrees.
Frigidaire® Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire® single wall oven will fit your existing cabinet cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you up to $300 for cabinet modification costs.
Hidden Bake
Lower heating elements are beneath the oven floor, making for a smooth surface that is easy to clean.
ADA Compliant
Product complies with the Americans with Disabilities Act.
Cook Time Setting
Allows you to program the amount of time you want your oven to cook and then turn off.
Self Clean Oven
Self Clean options available in convenient 2, 3 and 4-hour cycles.
Extra Large Oven Capacity
Cook more at once with our extra-large, 5.3 cu.ft. capacity oven.
Keep Warm Setting
Meals stay warm and are ready to serve when you are, using the Keep Warm setting.
Specifications
Product Details
| productLine | Single Wall Oven |
| size | 30" |
| installationType | Built-In |
| factory | Springfield |
| color | Stainless Steel |
| Sabbath Mode | Yes |
| Height | 28" |
| Width | 29 7/8" |
| Depth | 27 3/5" |
| Depth | 25 3/16" |
| Depth With Door 90° Open | 48 3/16" |
| Minimum Cutout Height | 26 3/4" |
| Minimum Cutout Width | 28 1/2" |
| Maximum Cutout Height | 28" |
| Maximum Cutout Width | 29" |
| Control Lock | Yes |
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Clock | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| RoHS | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Standard Width | 30" |
| Depth With Handle | 27 3/5" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 1/5" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Amps @ 240 Volts | 20 Amps |
| Minimum Circuit Required | 20 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 130 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Power Supply Connection Location | Top Left |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Broil System | Yes |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Display Interface Color | White |
| Display Light Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 28 in. |
| Length | 25.19 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 33 in. |
| Shipping Length | 30.19 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.58 lbs. |
| Total of Cubes | 12.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.58 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Appliances in Cuba.









