30" Built-In Double Wall Oven - JTP27WDWW
30" Built-In Double Wall Oven
Model: JTP27WDWW


30" Built-In Double Wall Oven
Model: JTP27WDWW
Key Features
TrueTemp system (upper oven)
2 extra-large 4.4 cu. ft. capacity ovens (self-clean upper oven)
SmartSet electronic oven controls (upper oven)
Certified sabbath mode (upper oven)
2 oven racks with 6 embossed rack positions in each oven
True frameless glass oven doors with big clear view windows
Installation flexibility
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
TrueTemp system (upper oven)
2 extra-large 4.4 cu. ft. capacity ovens (self-clean upper oven)
SmartSet electronic oven controls (upper oven)
Certified sabbath mode (upper oven)
2 oven racks with 6 embossed rack positions in each oven
True frameless glass oven doors with big clear view windows
Installation flexibility
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 52.88 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 202 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 57.88 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 242 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 242 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
| Total of Cubes | 21.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Upper) |
| Configuration | Double Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System (Upper) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Upper) |
| Control Type | SmartSet (Upper) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean Upper; Standard Clean (Lower) |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override (Upper) |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold (Upper) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Upper) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal (Upper) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad (Upper) |
| Oven Control Features | Sabbath Mode (Upper) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Upper) |
| Oven Control Features | Temperature Display (Upper) |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks Upper / 2 Oven Racks (Lower) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 219 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 202 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 52 7/8 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Sure-Grip Designer-Style |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | White on White |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 6.6 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 240V | 8.8 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.4 Upper / 4.4 Lower |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









