27" Built-In Double Wall Oven - JKP45CDCC
27" Built-In Double Wall Oven
Model: JKP45CDCC


27" Built-In Double Wall Oven
Model: JKP45CDCC
Key Features
TrueTemp system
2 extra-large 3.9 cu. ft. capacity self-cleaning ovens
SmartSet electronic oven-controls
Certified sabbath mode
2 oven racks with 4 embossed rack positions in each oven
True frameless glass oven doors with big clear view windows
Installation flexibility
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
TrueTemp system
2 extra-large 3.9 cu. ft. capacity self-cleaning ovens
SmartSet electronic oven-controls
Certified sabbath mode
2 oven racks with 4 embossed rack positions in each oven
True frameless glass oven doors with big clear view windows
Installation flexibility
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 51 in |
| Approximate Shipping Weight | 195 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 49-11/16 x 23-5/8 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 175 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Width | 26 5/8 in |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 49-11/16 x 23-5/8 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.63 in. |
| Height | 51 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 175 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.63 in. |
| Shipping Height | 56 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 215 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 215 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.79 lbs. |
| Total of Cubes | 18.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.79 lbs. |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Upper & Lower) |
| Control Type | SmartSet |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 / 4 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks (Both Ovens) |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Sure Grip Designer-Style |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.1 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| Bake Wattage | 2650W |
| KW Rating at 240V | 6.8 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 3.9 Upper / 3.9 Lower |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









