500 Series Double Wall Oven 30'' - HBL5651UC
500 Series Double Wall Oven 30''
Model: HBL5651UC

















Product Video

500 Series Double Wall Oven 30''
Model: HBL5651UC
Current Rebates
Key Features
Metal knobs for stylish control
The ultimate cooking space
Convection Multi-Rack (Convection Pro) for even baking on all racks
Fully flush installation
Pizza Mode with intense heat
Grill inside with the Broil mode
Description
Documents
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Metal knobs for stylish control
Ovens feature heavy duty metal knobs for temperature changes and cooking modes.
The ultimate cooking space
Twice the space and capacity. A double wall oven is perfect for larger families or for those who love to entertain. You can cook many dishes at once, at different temperatures in each oven, which makes meal preparation more convenient. Double wall ovens can only be installed stacked.
Convection Multi-Rack (Convection Pro) for even baking on all racks
Convection Multi-Rack has a third heating element and a fan (regular Convection only has two heating elements) evenly circulates air around the cavity so you get consistently even golden results.
Fully flush installation
All Bosch wall ovens install completely flush with your cabinetry, so they blend in beautifully and never protrude.
Pizza Mode with intense heat
Pizza mode mimics the intense heat of a pizza oven to deliver artisanal pies in your kitchen. Heat from the upper and lower elements is circulated throughout the oven by the convection fan.
Grill inside with the Broil mode
Broil mode uses intense heat radiated from the upper element and delivers the perfect char, sear, and grill without the mess. It is perfect for meats and bubbling crusts on casseroles.
Specifications
General
| Cooking Modes | Proof, Roast, Convection Roast, Bake, Convection Bake, Pizza, Convection Multi-Rack, Convection Broil, Broil, Warm |
| Included Accessories | 2 x oven racks /upper, 2 x oven racks /lower |
| Location of secondary cavity | Bottom |
| Total Number of Cooking Modes Secondary Cavity | 5 |
| Total Number of Cooking Modes Primary Cavity | 11 |
| Cooking Modes Second Cavity | Roast, Bake, Pizza, Broil, Warm |
| Cavity Capacity | 4.6 Cu Ft |
| Rotisserie | no |
| Cavity Capacity Second Cavity | 4.6 Cu Ft |
| Telescopic Rails | no |
| Steam Technology | Not Applicable |
| Color | Stainless Steel |
| Number of Cooking Modes | 11 |
| User Interface | White LED, touch control |
| Cleaning System | Self Clean |
| Door Options | Standard Drop Down |
| Sensors | Not Applicable |
| Cooking Modes Combinable with Steam Function | Not Applicable |
| Water Intake | Not Applicable |
| Cooking Modes that Combine with Microwave Function | Not Applicable |
Design
| Door Color Material | Stainless Steel, Black |
| Door Opening | Drop Down |
| Handle type | Bow handle |
| Door Options | Standard Drop Down |
| Type of Control | Rotary control, Touch Control |
Size and Weight
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 53 7/8'' x 34'' x 31 1/2'' |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 52 1/16'' x 29 3/4'' x 23 1/2'' |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 49 3/4'' - 51 1/2'' x 28 1/2'' x 23 1/2'' |
| Net Weight | 291.000 lbs |
| Cavity Capacity | 4.6 Cu Ft |
Technical Specifications
| Volts | 240/208 V |
| Power Cord Length | 50'' |
| Watts | 8600 W |
| Fuse protection | 40 A |
Comfort and Convenience
| Rotisserie | no |
| Fast Pre-Heat | no |
| Soft close door | no |
| Cleaning System | Self Clean |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Sabbath Mode | yes |
| Sensors | Not Applicable |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 52.06 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 303 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 57.06 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 343 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 343 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 261.86 lbs. |
| Total of Cubes | 21.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 261.86 lbs. |
Where to Buy Bosch Appliances in Cuba.










