1.8 Cu. Ft. Smart Over-the-range Microwave Oven With Easyclean® - MVEM1825Z
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
1.8 Cu. Ft. Smart Over-the-range Microwave Oven With Easyclean®
Model: MVEM1825Z
















+6more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
1.8 Cu. Ft. Smart Over-the-range Microwave Oven With Easyclean®
Model: MVEM1825Z
Current Rebates
LG Appliances Buy More Save More Online Rebate up to $800
Expires: June 16, 2026
LG Appliances ThinQ Extended Warranty
Expires: December 31, 2026
LG Buy More Save More Rebate
Expires: June 16, 2026
LG Appliances Memorial Day Rebate up to $750
Expires: June 03, 2026
Lg Appliances Buy More Save More Delivery And Installation Allowance
Expires: June 10, 2026
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Specifications
Specifications
Appearance
| All Available Colors | PrintProof™ Black Stainless Steel |
| Exterior Design | WideView™ Window |
| Interior Color | Gray |
| PrintProof™ Finish | Yes |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 1.8 cu.ft. |
Cooktop
| Power Levels | 10 |
Controls
| Clock | Yes |
| Control Location | Right Side |
| Control Type | SmoothTouch™ Glass Controls |
| Display | White LED |
| Kitchen Timer | Yes |
Dimensions/Clearances/Weight
| Cavity (WxHxD) | 20 11/16" x 10 5/16" x 14 3/16" |
| Exterior (WxHxD) | 29 14/16" x 16 7/16" x 15 14/16" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 33 9/16" x 20 1/16" x 19 7/16" |
| Shipping Weight (lbs) | 60.4 lbs |
| Product Weight (lbs) | 49 lbs |
Features
| ADA Compliant | No |
| Add 30 Seconds | Yes |
| Auto Cook Options | 3 |
| Child Lock | Yes |
| Defrost | Auto / Time / Rapid Defrost |
| EasyClean® Interior | Yes |
| Turntable Diameter (in.) | 12.6" |
| Turntable On/Off | Yes |
Lighting
| Exterior Lighting | Halogen |
| Interior Lighting | LED Lighting |
Power/Ratings
| Amps / Watts | 14A / 1600W |
| Volts | 120 / 60 |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Upper Oven Features
| Microwave Power output | 1000 W |
Venting System
| Exhaust Grease Filter | 2 |
| Filtration | Charcoal Filter |
| Power Levels | 2 |
| Vent Air Flow (CFM) | 300 |
| Vent Grille Type | Hidden |
Warranty/UPC
| Parts and Labor | 1 Year |
| Magnetron | 5 Years |
| UPC | 048231349291 |
Where to Buy LG Appliances in Cuba.









