1.6 cu. ft. Over-the-Range Microwave with Auto Cook in Stainless Steel - ME16A4021ASAA
1.6 cu. ft. Over-the-Range Microwave with Auto Cook in Stainless Steel
Model: ME16A4021ASAA














1.6 cu. ft. Over-the-Range Microwave with Auto Cook in Stainless Steel
Model: ME16A4021ASAA
Current Rebates
Key Features
No Guesswork
Fits what you need
Powerful performance
More power
See more clearly
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
#1 in Customer Satisfaction
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
No Guesswork
No more guesswork as to how long to microwave a dish. Just enter the food and weight and the pre-programmed setting will cook it perfectly.
Fits what you need
Accommodates a wide variety of snacks and meals.
Powerful performance
Powerful 300 CFM ventilation fan quickly and quietly reduces unwanted steam, fumes and cooking odors.
More power
Cooks food quickly and evenly.
See more clearly
Striking blue LED display adds clarity and style to your kitchen.
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Over-the-Range Microwaves in the 2024 J.D. Power Appliance Satisfaction Study.Ψ
Specifications
Standard Features
| Vent Power | 300 CFM |
| Weight Option | Lb only |
| Cooktop Lighting | Incandescent |
| Interior Light | Incandescent |
| Cooktop Lighting Settings | Hi/Lo/Off |
| Vent Fan Speed | 2 |
Design
| Color | Stainless Steel |
| Type | Solo |
| Display Color | LED (Ice Blue) |
| Ventilation Grill Design | Exposed |
Cooking Performance
| Cooking Power | 1000 W |
| Heating | Microwave |
Power/Ratings
| Power Consumption (Microwave) | 1580 W |
| Amp Circuit | 15A |
| Power/Ratings | 120V/60Hz |
| Power Cord Length | 39" |
| Number of Power Levels | 10 |
Warranty
| 10 Years | Magnetron |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Awards and Certificates
| J.D. Power Awards | Yes |
Other
| Capacity | 1.6 cu. ft. |
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.5 in. |
| Length | 15.13 in. |
| Weight | 44.2 lbs. |
| Cutout Depth | 12" Max |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.5 in. |
| Shipping Length | 20.13 in. |
| Shipping Weight | 84.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 84.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.64 lbs. |
| Total of Cubes | 4.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.64 lbs. |
Materials/Finishes
| Turntable Size | 11.5 |
| Cavity Interior | Epoxy |
Features
| Child Lock | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Control Material | Membrane Touch (Flat / Glossy) |
| Auto Defrost | Yes |
| Cooking Presets (Auto Cook) | Yes |
| Soften / Melt | Yes |
| Eco Mode: Standby Power Reduction | Yes |
| Turntable | Yes |
| Turntable Material | Glass |
| Vent Fan Control | On/Off |
Vent
| Vent Filter | Charcoal / Grease |
Weights & Dimensions
| Height (decimal) | 16.5 |
| Width (decimal) | 29.87 |
| Depth (decimal) | 15.12 |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









