1.1 cu. ft. Smart SLIM Over-the-Range Microwave with 400 CFM Ventilation in Matte Black Steel - ME11F7510MTAA
1.1 cu. ft. Smart SLIM Over-the-Range Microwave with 400 CFM Ventilation in Matte Black Steel
Model: ME11F7510MTAA

















1.1 cu. ft. Smart SLIM Over-the-Range Microwave with 400 CFM Ventilation in Matte Black Steel
Model: ME11F7510MTAA
Current Rebates
Key Features
Powerful Ventilation
Remotely control cooking and ventilation
Monitor and control energy usage
Easy To Keep Clean
All Shine
More Power. Saves You Time*
A Hood That Helps Clean The Air
Brighten Up Your Cooktop
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Powerful Ventilation
Even in its slim size, this hood has a powerful 400 CFM ventilation system that quickly removes steam and odors that result from cooking.
Remotely control cooking and ventilation
The SmartThings app lets you control ventilation, lighting, your microwave's cooking settings all from your phone.** Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.Product images shown may not reflect the model or color selected.
Monitor and control energy usage
SmartThings lets you monitor and manage your microwave's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your electric bill.** Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.Product images shown may not reflect the model or color selected.
Easy To Keep Clean
A beautiful ceramic blue interior is easy to keep clean.
All Shine
Fingerprint resistant for an everyday beautiful finish.
More Power. Saves You Time*
Save time with impressive 1100W output power that enables you to cook quickly and evenly. Larger dishes are also cooked more thoroughly when the microwave has greater power performance.
A Hood That Helps Clean The Air
Trap more airborne particles, such as oil and grease, improving hood performance with this large dual wide grease filter built into the hood.
Brighten Up Your Cooktop
Halogen lighting illuminates evenly over your entire cooktop.
Fits Your Cooking Essentials
This microwave oven cavity has a sizeable 1.1 cu. ft. capacity that can hold larger serving sizes
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Over-the-Range Microwaves in the 2024 J.D. Power Appliance Satisfaction Study.Ψ
Specifications
Key Features
| Ceramic Enamel Interior | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Standard Features
| Vent Power | 400 CFM |
| Sound On/Off | Yes |
| Weight Option | lb/kg |
| Vent Fan Speed | 4 |
| Cooktop Lighting Settings | Hi/Low/Off |
| Cooktop Lighting | Yes |
| Interior Light | LED |
| Wi-Fi | Yes |
Design
| Color | Matte Black Steel |
| Display Color | LED (Ice Blue) |
| Ventilation Grill Design | Wide Grease Filter |
| Slim | Yes |
| Fingerprint Resistant | Yes |
Cooking Performance
| Heating | Microwave |
| Cooking Power | 1100W |
Power/Ratings
| Power/Ratings | 120V / 60Hz |
| Amp Circuit | 15A |
| Power Consumption (Microwave) | 1650W |
| Power Cord Length | 1000mm (39 3/8") |
| Wattage | 1100W |
| Number of Power Levels | 10 |
Weights & Dimensions
| Product Weight (lbs.) | 56.7 |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 7/8" x 10 11/16" x 19 3/16" |
| Cutout Depth | 12"(30.5cm) minimum13"(33.0cm) maximum |
| Capacity | 1.1 cu ft |
| Cavity Dimensions | 18 1/2" x 6 15/16" x 14 15/16" |
| Height (decimal) | 10.75 |
| Width (decimal) | 29.87 |
| Depth (decimal) | 19.12 |
Warranty
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
| 10 Years | Magnetron |
Materials/Finishes
| Turntable Size | 11 1/2" |
| Cavity Interior | Ceramic Enamel |
| Door Type | Recessed Handle |
Features
| Child Lock | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Control Material | Glass Touch |
| Auto Defrost | Yes |
| Cooking Presets (Auto Cook) | Yes |
| Eco Mode: Standby Power Reduction | Yes |
| Turntable | Yes |
| Vent Fan Control | Yes |
Vent
| Vent Filter | Yes |
App Connectivity
| SmartThings | Yes |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









