1.1 cu. ft. Smart SLIM Over-the-Range Microwave with 400 CFM Hood Ventilation, Wi-Fi & Voice Control in Black Stainless Steel - ME11A7510DGAA
1.1 cu. ft. Smart SLIM Over-the-Range Microwave with 400 CFM Hood Ventilation, Wi-Fi & Voice Control in Black Stainless Steel
Model: ME11A7510DGAA
















1.1 cu. ft. Smart SLIM Over-the-Range Microwave with 400 CFM Hood Ventilation, Wi-Fi & Voice Control in Black Stainless Steel
Model: ME11A7510DGAA
Current Rebates
Key Features
Powerful Ventilation
Easy To Keep Clean
All Shine
More Power. Saves You Time*
A Hood That Helps Clean The Air
Brighten Up Your Cooktop
Fits Your Cooking Essentials
Remotely control cooking and ventilation
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Powerful Ventilation
Even in its slim size, this hood has a powerful 400 CFM ventilation system that quickly removes steam and odors that result from cooking.
Easy To Keep Clean
A beautiful ceramic blue interior is easy to keep clean.
All Shine
Fingerprint resistant for an everyday beautiful finish.
More Power. Saves You Time*
Save time with impressive 1100W output power that enables you to cook quickly and evenly. Larger dishes are also cooked more thoroughly when the microwave has greater power performance.
A Hood That Helps Clean The Air
Trap more airborne particles, such as oil and grease, improving hood performance with this large dual wide grease filter built into the hood.
Brighten Up Your Cooktop
Halogen lighting illuminates evenly over your entire cooktop.
Fits Your Cooking Essentials
This microwave oven cavity has a sizeable 1.1 cu. ft. capacity that can hold larger serving sizes
Remotely control cooking and ventilation
The SmartThings app lets you control ventilation, lighting, your microwave's cooking settings all from your phone.** Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.Product images shown may not reflect the model or color selected.
Monitor and control energy usage
SmartThings lets you monitor and manage your microwave's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your electric bill.** Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.Product images shown may not reflect the model or color selected.
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
#1 in Customer Satisfaction
Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Over-the-Range Microwaves in the 2024 J.D. Power Appliance Satisfaction Study.Ψ
Specifications
Key Features
| Ceramic Enamel Interior | Yes |
Standard Features
| Vent Power | 400CFM |
| Weight Option | lb/kg |
| Cooktop Lighting Settings | Hi/Lo/Off |
| Cooktop Lighting | Yes |
| Interior Light | LED |
| Sound On/Off | Yes |
| Vent Fan Speed | 4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Design
| Color | Black Stainless Steel |
| Display Color | LED (Ice Blue) |
| Ventilation Grill Design | Wide Grease Filter |
| Slim | Yes |
Cooking Performance
| Heating | Microwave |
| Cooking Power | 1100W |
Power/Ratings
| Power/Ratings | 120V / 60Hz |
| Amp Circuit | 15A |
| Power Consumption (Microwave) | 1650W |
| Power Cord Length | 1000mm (39 3/8") |
| Number of Power Levels | 10 |
Weights & Dimensions
| Cutout Depth | Max Cabinet Depth 12" |
| Capacity | 1.1 cu ft |
| Cavity Dimensions | 18 1/2" x 6 15/16" x 14 15/16" |
| Product Weight (lbs.) | 55.8 |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 7/8 x 10 3/4 x 19 1/8 |
| Height (decimal) | 10.75 |
| Width (decimal) | 29.87 |
| Depth (decimal) | 19.12 |
Warranty
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
| 10 Years | Yes |
Other
| Capacity | 1.1 cu ft |
| Cavity Dimensions | 18 1/2" x 6 15/16" x 14 15/16" |
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 10.75 in. |
| Length | 19.13 in. |
| Weight | 55.8 lbs. |
| Cutout Depth | Max Cabinet Depth 12" |
| Cavity Dimensions | 18 1/2" x 6 15/16" x 14 15/16" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 15.75 in. |
| Shipping Length | 24.13 in. |
| Shipping Weight | 95.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 95.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.55 ft³ |
| Dimensional Weight | 44.19 lbs. |
| Total of Cubes | 3.55 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 44.19 lbs. |
Materials/Finishes
| Turntable Size | 11 1/2" |
| Cavity Interior | Ceramic Enamel |
| Door Type | Recessed Handle |
Features
| Child Lock | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Control Material | Glass Touch |
| Auto Defrost | Yes |
| Cooking Presets (Auto Cook) | Yes |
| Eco Mode: Standby Power Reduction | Yes |
| Turntable | Yes |
| Turntable Material | GLASS |
| Vent Fan Control | Yes |
Vent
| Vent Filter | Yes |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









