1.7 cu.ft. Over-the-Range Microwave Oven - LMV1762ST
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
1.7 cu.ft. Over-the-Range Microwave Oven
Model: LMV1762ST












+2more
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
1.7 cu.ft. Over-the-Range Microwave Oven
Model: LMV1762ST
Replaced By
Key Features
1.7 cu.ft. Oven Capacity
EasyClean Interior
Auto Defrost
One touch settings
Add time controls
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
1.7 cu.ft. Oven Capacity
EasyClean Interior
Auto Defrost
One touch settings
Add time controls
Specifications
SUMMARY
| Cooking Type | Over-The-Range Microwave |
| EasyClean® | Yes |
POWER/RATINGS
| Input Volt/Hertz | 120/60 |
| Input Amps/Watts (Microwave) | 14A/1600W |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor (In Home Service) 10 Years Limited on Magnetron (In Home Service) |
| UPC | 048232336511 |
CONVENIENCE FEATURES
| Turntable On/Off | Yes |
| Cooktop Lamp (Below) | 30W Incandescent (On/Off) |
| Clock / Timer | Yes |
| Completion Beeper | Yes |
| Energy Saving Button | Yes (turns off LED display) |
| Cavity Lamp | 30W Incandescent |
| EasyClean® Interior | Yes |
FEATURES
| Watts | 1000 |
| Turntable | Round Glass Tray (non-recessed) |
| Turntable Diameter | 12.7" |
| Display | 4 Digit LED (Green) |
| Control Type | Digital / Key Membrane |
| Wire Rack | Yes (Removable / 1 Position) |
CAPACITY
| Cavity Size | 1.7 cu. ft. |
MATERIALS/FINISHES
| Cavity Coating | Gray Coating |
| Cavity Material | Metal |
| Available Colors | Stainless Steel (ST), Smooth White (SW), Smooth Black (SB) |
SAFETY FEATURES
| Child Lock | Yes (Press Stop/Clear for 4 sec) |
COOKTOP
| Power Levels | 10 |
| Quick Defrost | Yes |
| Custom Settings | Yes |
| Auto Cook Options | Yes (Popcorn, Potato, Pizza, Frozen Entree, Fresh Vegetable, Frozen Vegetable, Rice, Casserole) |
| EZ-On | Yes (Add 30 seconds) |
| More/Less | Yes |
VENTILATION FEATURES
| Exhaust Fan Capacity | 300 CFM |
| Exhaust Air Filtered_Charcoal Filter | Yes (1 ea) |
| Exhaust Grease Filter | Yes (2 ea) |
| Speed | 2 (Hi/Low/Off) |
MATERIALS/FINSHES
| Cavity Material | Metal |
| Cavity Coating | Gray Coating |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 16 in. |
| Length | 15 in. |
| Weight | 48.5 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 20 in. |
| Shipping Weight | 88.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 88.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 50.07 lbs. |
| Total of Cubes | 4.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 50.07 lbs. |
Where to Buy LG Appliances in Cuba.










