Spacemaker Over-the-Range Microwave Oven - JVM2052DNBB
Spacemaker Over-the-Range Microwave Oven
Model: JVM2052DNBB


Spacemaker Over-the-Range Microwave Oven
Model: JVM2052DNBB
Key Features
2.0 cu. ft. capacity, 1050 Watts
Sensor cooking controls
Two-line scrolling display
1-lb. quick defrost
Soften feature
Melt feature
Recessed turntable with on/off
Full-width hidden vent
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
2.0 cu. ft. capacity, 1050 Watts
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Two-line scrolling display
Easy-to-read display
1-lb. quick defrost
Defrosts frozen meat, poultry or fish quickly and evenly
Soften feature
Soften without scorching
Melt feature
Worry-free melting of butter, caramel, chocolate and marshmallows
Recessed turntable with on/off
Controls turntable operation
Full-width hidden vent
Integrated design blends in and is easy to clean
Five-speed, 300-CFM venting system with boost
Removes smoke, steam and odors
Full-view cooktop lighting
Illuminates the cooking surface
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 16 in |
| Approximate Shipping Weight | 67 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 55 lb |
| Cavity (W x H x D) | 22-7/8 x 10-1/4 x 14-1/2 |
| Overall Depth | 15 7/16 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16 in. |
| Length | 15.44 in. |
| Weight | 55 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 20.44 in. |
| Shipping Weight | 95 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 95 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.09 lbs. |
| Total of Cubes | 4.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.09 lbs. |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave |
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| Style | Over-The-Range |
| Turntable On / Off | Yes |
| Variable Scroll Speed | 3 Speeds |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Lighting | Incandescent |
| Exhaust Fan | 5-Speed |
| Turntable | Glass Recessed |
| Defrost Type | Auto / Time / Quick Defrost |
| Cooking Technology | Traditional |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Control Features | Clock |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetables - Yes, Cook Menu (canned, frozen and fresh) |
| Control Features | Warm |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Soften |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Time Cook |
| Control Features | Time Preference - Control Enhancement (1/9) |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Sound Volume Control |
| Cooking System | Stirrer |
| Cooktop Lighting | High/Low/Off |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Melt/Soften |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Chicken |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,050 W |
| Turntable Size | 12.625 |
ACCESSORIES
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81D (Optional) |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Handle | High-Gloss Black |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black on Black |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Vent CFM | 300 |
| Total Capacity (cubic feet) | 2.00 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Fixed Hidden |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









