SpacemakerXL Microwave Oven with SmartControl System and Sensor Cooking Controls - JVM1450BA
SpacemakerXL Microwave Oven with SmartControl System and Sensor Cooking Controls
Model: JVM1450BA


SpacemakerXL Microwave Oven with SmartControl System and Sensor Cooking Controls
Model: JVM1450BA
Key Features
SpacemakerXL 1.4 cu. ft. oven capacity
950 Watts©
SmartControl system with interactive display
Sensor cooking controls for Popcorn and Reheat
Convenience cooking controls for Beverage, Snack and Cook pads
Time Cook I & II
Convenience cooking controls for snack and cook pads
Convenience cooking controls for Beverage pads
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
SpacemakerXL 1.4 cu. ft. oven capacity
950 Watts©
SmartControl system with interactive display
Sensor cooking controls for Popcorn and Reheat
Convenience cooking controls for Beverage, Snack and Cook pads
Time Cook I & II
Convenience cooking controls for snack and cook pads
Convenience cooking controls for Beverage pads
©IEC-705 test procedure
Two-speed, high capacity exhaust fan
Variable beeper volume control
Dual rack
Removable glass turntable with turntable on/off
10 power levels
Child lock out
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Cavity (W x H x D) | 19-5/16 x 9-5/16 x 13-3/16 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 63 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 103 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 103 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 70 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 63 lb |
| Cavity (W x H x D) | 19-5/16 x 9-5/16 x 13-3/16 |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX41BL (12") ; JX42BL (15") |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81A (Optional) |
| Opt. Decorative Panel Kit | JX22SS - Stainless Steel |
APPEARANCE
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1480 |
FEATURES
| Exhaust Fan | 2-Speed High-Capacity |
| Cooking Technology | Traditional |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Exhaust Capacity | 300 ft3/min |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









