1.7 Cu. Ft. Over-The-Range Microwave - FMOS1746BS
1.7 Cu. Ft. Over-The-Range Microwave
Model: FMOS1746BS












1.7 Cu. Ft. Over-The-Range Microwave
Model: FMOS1746BS
Current Rebates
Key Features
Quick Start Options
Two Speed Ventilation
Auto Cook Setting
1.7 cu. ft. of cooking space
12-3/8" Diameter Glass Turntable
Dishwasher Safe Grease Filter
Defrost Setting
Additional Cook Time Buttons
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Quick Start Options
Get meals on the table in minutes with three different Quick Start options that allow you to make yummy meals, faster.
Two Speed Ventilation
Over-the-range microwave doubles as a hood offering ventilation with two fan speeds.
Auto Cook Setting
Adjust cook time and power levels based on the food type and weight.
1.7 cu. ft. of cooking space
Accommodates your larger dishes and bowls.
12-3/8" Diameter Glass Turntable
Big bowls and large casserole dishes are no problem with an extra-large glass turntable.
Dishwasher Safe Grease Filter
Easily clean the aluminum grease filter by putting it in the dishwasher.
Defrost Setting
Easily defrost frozen foods by select defrost time or food weight.
Additional Cook Time Buttons
Quickly add on cook time by pressing the +30 or +10 second buttons.
Interior and Exterior lighting
Gives you more visibility to see inside your microwave and on your cooktop.
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Microwave Capacity | 1.7 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 16.44 in. |
| Length | 15.44 in. |
| Weight | 50 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 38 13/16" |
| Microwave Interior Height | 9 7/8" |
| Microwave Interior Width | 20 7/8" |
| Microwave Interior Depth | 14 9/16" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 21.44 in. |
| Shipping Length | 20.44 in. |
| Shipping Weight | 90 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 90 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 54.54 lbs. |
| Total of Cubes | 4.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 54.54 lbs. |
Product Details
| Height | 16 7/16" |
| Width | 29 7/8" |
| Depth | 15 7/16" |
| Depth With Door 90° Open | 38 13/16" |
| Control Lock | Yes |
| Clock | Yes |
| Cooking Power | 1000 Watts |
| Defrost Time | Yes |
| Defrost Weight | Yes |
| Number of Power Levels | 10 |
| UL Listed | Yes |
| Microwave Interior Height | 9 7/8" |
| Microwave Interior Width | 20 7/8" |
| Microwave Interior Depth | 14 9/16" |
| Microwave Capacity | 1.7 Cu. Ft. |
| Amps @ 120 Volts | 13.5 Amps |
| Connected Load @ 120V | 1.55 kW |
| Voltage Rating | 120 V |
| Watts @ 120 Volts | 1500 Watts |
| Door Swing | Side-Swing Door |
| Product Weight | 50 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Lighting Type | Incandescent |
| Power Supply Connection Location | Right Top |
| Interior Color | White |
| Interior Light Quantity | 1 |
| Interior Light Type | Incandescent |
| Interior Light Wattage | 20 Watts |
| Turntable Diameter | 12 2/5" |
| Turntable Material | Glass |
| Beverage | Yes |
| Melt / Soften | Yes |
| Popcorn | Yes |
| Potato | Yes |
| Reheat | Yes |
| + 10 Seconds | Yes |
| + 30 Seconds | Yes |
| Quick Start | Yes |
| Exhaust Fan Speeds | 2 |
| Maximum Air Flow Capacity | 300 CFM |
| Minimum Air Flow Capacity | 105 CFM |
| Maximum Sones Rating | 7 sone |
| Minimum Sones Rating | 2.5 sone |
| Grease Filter Included | Yes |
| Grease Filter Quantity | 2 |
| Grease Filter Dishwasher Safe | Yes |
| Removable Grease Filter | Yes |
| Charcoal Filter Included | Yes |
| Ducted Vent | Yes |
| Ductless Vent | Yes |
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Membrane |
| Child Lock | Yes |
| Clock Display On / Off | Yes |
| Clock Settings | Yes |
| Demo On / Off | Yes |
| Setting Weight Lb / Kg | Yes |
| Surface Cooking Light | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| Vent Fan | Yes |
Where to Buy Frigidaire Appliances in Cuba.









