0.9 cu. ft. Countertop Microwave Oven (White) - MMC09S2BWW
0.9 cu. ft. Countertop Microwave Oven (White)
Model: MMC09S2BWW












0.9 cu. ft. Countertop Microwave Oven (White)
Model: MMC09S2BWW
Key Features
Select a preset cooking option using the Express Menu to enjoy perfectly heated meals or beverages.
Glass Turntable continuously rotates food for even heating and fewer hot or cold spots.
One Touch, Zero Hassle
Midnight Snacks, Minus the Noise
Even Heating. Easy Cleaning.
Extra Safe Where It Counts
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Select a preset cooking option using the Express Menu to enjoy perfectly heated meals or beverages.
Glass Turntable continuously rotates food for even heating and fewer hot or cold spots.
One Touch, Zero Hassle
Choose a preset cooking option from the Express Menu to enjoy perfectly heated meals or beverages.
Midnight Snacks, Minus the Noise
Quiet Mode disables all sounds for silent operation, so you can enjoy warm meals anytime without disturbing anyone.
Even Heating. Easy Cleaning.
The turntable continuously rotates food for fewer hot or cold spots,and it can be easily removed and wiped clean between uses.
Extra Safe Where It Counts
Once activated, the 2-Step Child Safety Lock prevents children from opening the door and handling hot dishes.
Specifications
Product Details
| UPC | 840296519035 |
General Features
| Model Number | MMC09S2BWW |
| Color | white |
Features
| Capacity | 0.9 cu ft |
| Wattage | 900 |
| Child Lock | Yes |
| Defrost Type | Weight / Time |
| Auto Cooking Menu | Yes |
| Auto Cooking Menu | 6 |
| Sensor Cook | No |
| Sensor Reheat | No |
| One Touch Cook | Yes |
| Convection | No |
| Auto-Restart | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Multi-Stage Cooking | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
Physical Features
| Control Type | Membrane |
| Display Type | LED |
| Product Depth (in.) | 13.992098 in |
| Product Width (in.) | 18.685002 in |
| Product Height (in.) | 10.688955 in |
| Product Weight (lbs) | 25.00042 lbs |
| Product Depth (in.) | 15.82674 in |
| Product Width (in.) | 19.72437 in |
| Product Height (in.) | 13.11021 in |
| Ship/box Depth | 16.5354 in |
| Ship/box Width | 20.94484 in |
| Ship/box Height | 13.14958 in |
| Ship Weight (lbs) | 28.373493 lbs |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










