1.6 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven - JES1656SRSS
1.6 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven
Model: JES1656SRSS












Product Video

1.6 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven
Model: JES1656SRSS
Key Features
1.6 cu. ft. capacity
Sensor cooking controls
Weight and time defrost
Turntable
Instant On controls
Control lockout
Cooking complete reminder
Timer on/off
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
1.6 cu. ft. capacity
1150 Watts (IEC-705 test procedure)
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Weight and time defrost
Simply enter the weight of the food, and the oven automatically sets the optimal defrosting time and power level or set your desired time for defrosting
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Instant On controls
One-touch instant operation
Control lockout
Helps prevent accidental activation
Cooking complete reminder
Know when your food is ready
Timer on/off
Minute timer helps keep you on track
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Cavity (W x H x D) | 16-5/8 x 10-1/4 x 16-3/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 21.75 in. |
| Height | 12.81 in. |
| Length | 17.69 in. |
| Weight | 39 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.75 in. |
| Shipping Height | 17.81 in. |
| Shipping Length | 22.69 in. |
| Shipping Weight | 79 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 79 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 35.46 lbs. |
| Total of Cubes | 2.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 35.46 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Net Weight | 39 lb |
| Depth with Door Open 90° | 38.5 in |
| Cavity (W x H x D) | 16-5/8 x 10-1/4 x 16-3/4 |
| Overall Depth | 17 11/16 in |
| Overall Height | 12 13/16 in |
| Overall Width | 21 3/4 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Turntable | Glass |
| Cooking Technology | Microwave |
| Control Features | Cavity Light |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetables (Instant-On) |
| Control Features | Weight & Time Defrost |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Clear/Off |
| Control Features | Clock with AM/PM Pad |
| Control Features | Control Lock |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Express Cook - Instant-On 1-6 Minutes |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Time Cook I & II |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potato (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,150 W |
| Turntable Size | 13.625 |
APPEARANCE
| Case Color | Stainless Steel |
| Installation | Countertop |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.5 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1650 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Unit Capacity | Family-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









