1.4 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven - JES1460DNBB
1.4 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven
Model: JES1460DNBB








1.4 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven
Model: JES1460DNBB
Key Features
1.4 cu. ft. capacity
Sensor cooking controls
Auto and time defrost
Turntable
Instant On controls
Control lockout
Timer on/off
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
1.4 cu. ft. capacity
1100 Watts(IEC-705 test procedure)
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Instant On controls
One-touch instant operation
Control lockout
Helps prevent accidental activation
Timer on/off
Minute timer helps keep you on track
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Cavity (W x H x D) | 14-3/4 x 9-13/16 x 16-3/16 |
Dimensions & Weight
| Width | 21.88 in. |
| Height | 12.94 in. |
| Length | 17.28 in. |
| Weight | 36 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.88 in. |
| Shipping Height | 17.94 in. |
| Shipping Length | 22.28 in. |
| Shipping Weight | 76 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 76 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 35.19 lbs. |
| Total of Cubes | 2.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 35.19 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 40 lb |
| Net Weight | 36 lb |
| Cavity (W x H x D) | 14-3/4 x 9-13/16 x 16-3/16 |
| Overall Depth | 17 9/32 in |
| Overall Height | 12 15/16 in |
| Overall Width | 21 7/8 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| Variable Scroll Speed | subpad w/ AM/PM |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Turntable | Glass |
| Cooking Technology | Microwave |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Chicken (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetables (Instant-On) |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Display On/Off |
| Control Features | Clock with AM/PM Pad |
| Control Features | Express Cook - Instant-On 1-6 Minutes |
| Control Features | Time Cook I & II |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Control Lock |
| Control Features | Cooking Guide Label |
| Control Features | Time Preference - Control Enhancement (1/9) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potato (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Fish (Instant-On) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,100 W |
| Turntable Size | 14.1875 |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black on Black |
| Handle | No - Push Button Open |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Unit Capacity | Family-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









