0.7 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven - JE740DRBB
0.7 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JE740DRBB












0.7 Cu. Ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Model: JE740DRBB
Key Features
0.7 cu. ft. capacity
Optional hanging kit
Convenience cooking controls
Auto and time defrost
Turntable
Instant On controls
Control lockout
Kitchen timer
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
0.7 cu. ft. capacity
700 Watts (IEC-705 test procedure)
Optional hanging kit
Frees up counter space
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Instant On controls
One-touch instant operation
Control lockout
Helps prevent accidental activation
Kitchen timer
Minute timer helps keep you on track
Cooking complete reminder
Know when your food is ready
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Cavity (W x H x D) | 12-1/4 x 7-7/8 x 11-5/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 17.31 in. |
| Height | 9.88 in. |
| Length | 12.75 in. |
| Weight | 29 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.31 in. |
| Shipping Height | 14.88 in. |
| Shipping Length | 17.75 in. |
| Shipping Weight | 69 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 69 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.26 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.68 lbs. |
| Total of Cubes | 1.26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.68 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 33 lb |
| Net Weight | 29 lb |
| Depth with Door Open 90° | 26 in |
| Cavity (W x H x D) | 12-1/4 x 7-7/8 x 11-5/8 |
| Overall Depth | 12 3/4 in |
| Overall Height | 9 7/8 in |
| Overall Width | 17 5/16 in |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave |
| Microwave Watts (IEC-705) | 700 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Turntable | Glass |
| Cooking Technology | Microwave |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Pizza (Instant-On) |
| Control Features | Time Cook I & II |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Vegetables (4 Codes) |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Clear/Off |
| Control Features | Clock - 12 Hr. |
| Control Features | Control Lock |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Kitchen Timer |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat (3 Codes) |
| Turntable Size | 9.625 |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 10.5 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1150 |
ACCESSORIES
| Cookbook | Cooking Guide Label |
| Undercabinet Hanging Kit (Optional) | JXA019K |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Unit Capacity | Compact |
| Total Capacity (cubic feet) | 0.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









