Countertop Microwave Oven - JE620BF
Countertop Microwave Oven
Model: JE620BF

Countertop Microwave Oven
Model: JE620BF
Key Features
0.6 cu. ft. capacity
Electronic touch controls
Time defrost
Turntable
Time Cook
Optional hanging kit (Part No. JXA019K)
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
0.6 cu. ft. capacity
650 Watts (IEC-705 test procedure)
Electronic touch controls
Offer easy point-and-cook convenience
Time defrost
Allows you to defrost for the length of time you select
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Time Cook
Microwaves in quick, 15-second increments
Optional hanging kit (Part No. JXA019K)
Allows quick, easy undercabinet installation
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 18.140625 in |
| Overall Depth | 12.84375 in |
| Overall Height | 9.71875 in |
| Approximate Shipping Weight | 32 lb |
| Net Weight | 29 lb |
| Cavity (W x H x D) | 11-13/32 x 7-3/64 x 12-7/16 |
Other
| Cavity (W x H x D) | 11-13/32 x 7-3/64 x 12-7/16 |
Dimensions & Weight
| Width | 18.14 in. |
| Height | 9.72 in. |
| Length | 12.84 in. |
| Weight | 29 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.14 in. |
| Shipping Height | 14.72 in. |
| Shipping Length | 17.84 in. |
| Shipping Weight | 69 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 69 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 16.29 lbs. |
| Total of Cubes | 1.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 16.29 lbs. |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Time Defrost |
| Microwave Watts (IEC-705) | 650 W |
| Power Levels | 10 |
| Turntable | Yes |
| Time Cook | Yes |
| Turntable Size | 10.046875 in |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 9.5 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1000 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 0.6 cu ft |
| Unit Capacity | Compact |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









