30" Built-In Convection Microwave Oven with Drop-Down Door - PMBD3080AF
30" Built-In Convection Microwave Oven with Drop-Down Door
Model: PMBD3080AF













30" Built-In Convection Microwave Oven with Drop-Down Door
Model: PMBD3080AF
Current Rebates
Key Features
Convection Cooking
Grill and Broil Settings
Keep Warm Setting
Sensor Cooking
Sensor Reheat
Combi Cook
Bright Interior LED lighting
Quick Start Options
Documents
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Convection Cooking
Evenly bake or broil family favorites right in your microwave with Convection, which offers the convenience of a microwave and the performance of an oven
Grill and Broil Settings
Enjoy your favorite grilled foods right in your microwave with the Grill/Broil feature that provides the perfect sear to your food
Keep Warm Setting
Keep your dishes warm in the microwave for up to 90 minutes while the rest of your meal finishes cooking
Sensor Cooking
Sensors in the microwave determine and set the appropriate power levels and cook time to ensure great tasting meals.
Sensor Reheat
Reheat leftovers easily with Sensor Reheat- sensors in the microwave automatically adjust the temperature and time so that your food is reheated perfectly
Combi Cook
Save time without comprising results with Combi Cook, which uses microwave energy to cook quickly and convection heat to ensure foods are browned to perfection
Bright Interior LED lighting
Monitor your dish while it cooks with the LED interior microwave light
Quick Start Options
Get meals on the table in minutes with nine different Quick Start options that allow you to start cooking faster
Melt Setting
Melt ingredients like butter or chocolate for better baking results
Defrost in no time
Quickly defrost meat, poultry, fish, and more with the defrost button on the control panel
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily
Certifications
UL Listed
cUL Listed
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 19 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 93 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 35 1/2" |
| Microwave Interior Height | 9 13/16" |
| Microwave Interior Width | 16 1/2" |
| Microwave Interior Depth | 16 1/2" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 24 in. |
| Shipping Length | 28 in. |
| Shipping Weight | 133 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 133 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 91.17 lbs. |
| Total of Cubes | 7.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 91.17 lbs. |
Product Details
| Height | 19 5/8" |
| Width | 29 13/16" |
| Depth | 23 1/8" |
| Depth With Door 90° Open | 35 1/2" |
| Control Lock | Yes |
| Convection | Yes |
| Cooking Power | 1000 Watts |
| Defrost Weight | Yes |
| Number of Power Levels | 10 |
| Broil / Grill | Yes |
| Combi Cooking - Bake | Yes |
| Combi Cooking - Roast | Yes |
| Convection Cooking - Bake | Yes |
| Convection Cooking - Roast | Yes |
| cUL Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Microwave Interior Height | 9 13/16" |
| Microwave Interior Width | 16 1/2" |
| Microwave Interior Depth | 16 1/2" |
| Microwave Capacity | 1.6 Cu. Ft. |
| Connected Load @ 120V | 1.7 kW |
| Minimum Circuit Required | 20 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Door Swing | Drop-Down Door |
| Product Weight | 93 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Interior Color | Stainless Steel |
| Interior Light Quantity | 1 |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light Wattage | 1.5 Watts |
| Rack | Yes |
| Turntable Diameter | 14 3/16" |
| Bacon | Yes |
| Beverage | Yes |
| Defrost | Yes |
| Melt / Soften | Yes |
| Multi-Stage Cooking | Yes |
| Popcorn | Yes |
| Potato | Yes |
| Reheat | Yes |
| Sensor Cooking | Yes |
| Sensor Reheat | Yes |
| Veggies | Yes |
| Convection Element | 1700 Watts |
| + 30 Seconds | Yes |
| Quick Start | Yes |
| Display Light Color | White |
| Child Lock | Yes |
| Clock Display On / Off | Yes |
| Demo On / Off | Yes |
| Language Options | English and French |
| Setting Weight Lb / Kg | Yes |
| Volume # of Settings | 4 (Includes Off) |
Where to Buy Frigidaire Professional Appliances in Cuba.










