Induction Cooktop Anti-Scratch Glass Cooktop | Wi-Fi Sync Burner - CC70F36S2DAA
Induction Cooktop Anti-Scratch Glass Cooktop | Wi-Fi Sync Burner
Model: CC70F36S2DAA

















Induction Cooktop Anti-Scratch Glass Cooktop | Wi-Fi Sync Burner
Model: CC70F36S2DAA
Current Rebates
Key Features
Discover the power of induction
54% more scratch resistant
Speed up cooking with Power Boost
Choose one burner or two
Immediately set cooking temperatures
Energy-efficient technology
Gift with purchase
Our Ready2Fit™ Guarantee
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Discover the power of induction
Induction sends heat directly through the cookware for a quick boost in temperature.
54% more scratch resistant
Anti-Scratch Matte Glass Cooktop¹
Speed up cooking with Power Boost
The 30 inch induction cooktop features multiple induction burners³, including a powerful 4.3kW Power Burner, which provides intense heat and precise control.
Choose one burner or two
The Sync Burner lets you operate two burners with one control so they can be kept at the same power level at the same time for large cookware.
Immediately set cooking temperatures
The induction cooktop with precise temperature control can immediately set burners to a higher or lower temperature.
Energy-efficient technology
Get cutting-edge energy efficiency along with the latest technology, with our ENERGY STAR® Certified cooktops.
Gift with purchase
Get a 5-piece Circulon® Premiere Professional™ Induction Cookware set FREE when you buy any Samsung induction cooktop or range.*
Our Ready2Fit™ Guarantee
If your Built-In appliance doesn't fit the cabinet cutout or countertop, enjoy up to $300◊ on us to cover any modification costs. Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
SmartThings Connectivity Cooktop
Monitor the smart induction cooktop from anywhere with the SmartThings App.⁴⁴Appliances must be registered on the SmartThings App and connected by Wi-Fi. Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.
One-touch cooking convenience
SmartThings Food recommends personalized recipes⁵ and provides a guided cooking experience that lets you control settings with one touch and monitor the cooking process – all from your smartphone.⁶ ⁵Available in certain languages, including English, French, German, Italian, and Spanish. ⁶The SmartThings App is available on Android or iOS devices. A Wi-Fi connection is required.
Smarter kitchen routines
Save time and effort by automating how your smart induction cooktop works with other appliances.⁷⁷Appliances must be registered on the SmartThings App and connected by Wi-Fi. Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.
Premium Design
The smooth glass surface includes a Glass Touch Control so no control knobs stick out, complemented perfectly by the premium look of the matte black finish.
Easy to Clean
The anti scratch glass-ceramic surface has an easy-to-clean coating, so spilled food, sauce splatters, or grease can be easily wiped away. It’s also fingerprint-resistant, so it’s less likely to show marks.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR Certified,* so you use less energy without sacrificing performance or functionality.
Top Ranked
Samsung ranks highest in Customer Satisfaction compared to any other appliance brand, 2019 – 2025.Ψ
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
Specifications
Key Features
| ADA Compliant | Yes |
| Key Features | Sync Element |
| SmartThings | Yes |
| Sync Burner | Yes |
| Anti-Scratch Glass Cooktop | Yes |
| Digital Touch Controls | Yes |
Materials/Finishes
| Controls for Cooktop | Digital Touch Controls |
| Flexible Cooktop | Yes |
| Cooktop Type | Induction |
Power/Ratings
| Left Rear | 1.8 kW (Boost - 2.3 kW) |
| Right Front | 1.2 kW (Boost - 1.5 kW) |
| Right Rear | 1.8 kW (Boost - 2.3 kW) |
| Center | 2.3 kW (Boost - 4.3 kW) |
| Power Boost | Yes |
| Left Front | 1.8 kW (Boost - 2.3 kW) |
Smart
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Weights & Dimensions
| Product Weight | 46.3 lbs |
| Cut-Out Dimensions | 33 7/8 " - 34" x 4 1/8" x 19 1/8" – 19 3/16 |
| Product Dimensions | 36" x 41 /8" x 211 /4" |
| Product Width | 36" |
Design
| Color | Black |
Cooktop
| Total Power | 8.9 kW |
| Total Number of Burners | 5 |
| Total Number of Elements | 5 |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| Sync Control | Yes |
Shipping Dimensions and Weights (WxHxD)
| Dimensions | 40 1/8" x 9 1/16" x 25 1/8" |
| Weights | 51.6 lbs |
Features
| Warranty | 1 Year All Parts and Labor |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
Weights/Dimensions
| Size | 36″ |
| Height (decimal) | 4.125 |
| Width (decimal) | 36 |
| Depth (decimal) | 21.25 |
Standarc Features
| Sync Elements | Yes |
| Surface Type | Anti-Scratch Matte Glass |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









