30" Gas Cooktop - PCCG3080AS
30" Gas Cooktop
Model: PCCG3080AS


















30" Gas Cooktop
Model: PCCG3080AS
Current Rebates
Key Features
Even Temp™ Burner
Backlit LED Knobs
Dishwasher Safe Grates
Cast Iron Grates
Frigidaire® Fit Promise
Front Control Design
Approved over Frigidaire® Electric Wall Ovens
ADA Compliant
Documents
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Even Temp™ Burner
When using the Even Temp™ burner, heat is more evenly distributed across the element's surface, which reduces hot spots and cold areas in your pan.
Backlit LED Knobs
Backlit LED knobs light up so you know when your burner is on.
Dishwasher Safe Grates
Cleaning your cooktop is easier with our dishwasher safe grates and burner caps.
Cast Iron Grates
Moving heavy pots and pans across the cooktop is easier with continuous edge-to-edge cast iron grates.
Frigidaire® Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire Professional gas cooktop will fit your existing countertop cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you for cabinet modification costs up to $100
Front Control Design
Adjust the cooking temperature without having to reach over hot items on the cooktop.
Approved over Frigidaire® Electric Wall Ovens
Cooktops are approved for installation above any of our Frigidaire Wall Ovens.
ADA Compliant
Product complies with the Americans with Disabilities Act.
Five Burner Cooktop
From a 5,000 BTU simmer burner for delicate foods to a powerful 18,000 BTU Even Temp burner, this five-burner cooktop is designed to handle all of your cooking needs.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 2 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 63 lbs. |
| Cutout Height | 7 1/2" |
| Minimum Cutout Width | 27 1/4" |
| Minimum Cutout Depth | 19" |
| Maximum Cutout Width | 29 5/16" |
| Maximum Cutout Depth | 20" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 7 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 103 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 103 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 7.59 lbs. |
| Total of Cubes | 0.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 7.59 lbs. |
Product Details
| Height | 2 7/16" |
| Width | 30" |
| Depth | 21" |
| Minimum Cutout Width | 27 1/4" |
| Minimum Cutout Depth | 19" |
| Maximum Cutout Width | 29 5/16" |
| Maximum Cutout Depth | 20" |
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Cooking Surface Type | Gas |
| Grate Material | Cast Iron |
| Grate Quantity | 3 |
| Grate Style | Continuous |
| Sealed Burners | Yes |
| Total Number of Burners | 5 |
| Right Front Element Burner | 12000 BTU |
| Right Rear Element Burner | 5000 BTU |
| Left Front Element Burner | 9500 BTU |
| Left Rear Element Burner | 9500 BTU |
| Center Front Element Burner | 18000 BTU |
| Standard Width | 30" |
| Cutout Height | 7 1/2" |
| Minimum Circuit Required | 5 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Gas Supply Connection Location | Top Right |
| Installed Over a Wall Oven | Yes |
| LP Conversion Kit Included | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| Power Supply Connection Location | Top Right |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 63 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Backlit Knobs | Yes |
Where to Buy Frigidaire Professional Appliances in Cuba.










