30" Built-In Gas Cooktop - JGP328WECWW
30" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP328WECWW


30" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP328WECWW
Key Features
Sealed cooktop burners
Precise Simmer burner
Continuous grates
Electronic pilotless ignition
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Sealed cooktop burners
Eliminate the space between the burners and the cooktop to help contain spills and boil over liquids, ensuring easy cleanup
Precise Simmer burner
Delivers a low setting of 140 degrees, ideal for delicate foods and sauces
Continuous grates
Provide a flat, sturdy surface allowing easy movement of pans between burners
Electronic pilotless ignition
Provides reliable burner ignition operation, eliminating the need for a standing pilot
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Net Weight | 39 lb |
| Overall Height | 3 3/16 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 3.19 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 39 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 8.19 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 79 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 79 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.45 lbs. |
| Total of Cubes | 1.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.45 lbs. |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 4 Sealed |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Control Location | Right Side |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Deep Porcelain-Enamel |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Precise Simmer Burner | Yes |
| Space Required Below Cooktop | 7/16 in |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (3) 8.1; (1) 6.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (3) 9.1; (1) 6.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









