Built-In Gas Cooktop - JGP320EVBL
Built-In Gas Cooktop
Model: JGP320EVBL


Built-In Gas Cooktop
Model: JGP320EVBL
Key Features
Black lift-up cooktop model
30" porcelain-enameled cooktop
Standard cooktop burners
Standard porcelain steel grates
One-piece chrome drip pans
Electronic pilotless ignition
Color-matched glass control panel
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Black lift-up cooktop model
30" porcelain-enameled cooktop
Standard cooktop burners
Standard porcelain steel grates
One-piece chrome drip pans
Electronic pilotless ignition
Color-matched glass control panel
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 30.25 in. |
| Height | 3.28 in. |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 30 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35.25 in. |
| Shipping Height | 8.28 in. |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 70 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 70 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.17 lbs. |
| Total of Cubes | 1.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.17 lbs. |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 4 Standard |
| Fuel Type | Natural Gas |
| One-Piece Drip Pans | Chrome |
| Control Location | Right Side |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Burner Grate Material | Standard Steel |
| Space Required Below Cooktop | 7/16 in |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (4) 8.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (4) 9.1 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 35 lb |
| Net Weight | 30 lb |
| Overall Depth | 21 1/4 in |
| Overall Height | 3 9/32 in |
| Overall Width | 30 1/4 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









