36-inch Electric Ceramic Glass Cooktop with Two Dual Radiant Elements - WCE77US6HS
36-inch Electric Ceramic Glass Cooktop with Two Dual Radiant Elements
Model: WCE77US6HS












36-inch Electric Ceramic Glass Cooktop with Two Dual Radiant Elements
Model: WCE77US6HS
Key Features
5-Element Cooktop
Hot Surface Indicator Light
FlexHeat™ Dual Radiant Element
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Warm Zone Element
Wall Oven Compatible
6" Extra Element
ADA compliant
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
5-Element Cooktop
Provides five independent cooking surface areas.
Hot Surface Indicator Light
See when the cooktop's still hot to the touch, even after it's been turned off, with a light that lets you know.
FlexHeat™ Dual Radiant Element
Get two elements in one with a 6" inner ring that's great for smaller pots and pans and a 10" expandable outer ring that makes room for larger cookware.
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Wiping up spills is simple with the easy-to-clean cooktop.
Warm Zone Element
Keep food warm while you're finishing the rest of the meal using this low-powered element.
Wall Oven Compatible
Install this cooktop to work with a wall oven or on its own for more flexibility.
6" Extra Element
Cook small dishes like sides and sauces on the 6" Extra Element.
ADA compliant
This cooktop meets the Standards for Accessible Design specified by the Americans with Disabilities Act to provide equal access to all.
5 Element Cooktop
Cook more of your family's favorites and enjoy added versatility with a fifth element.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 31.37 lbs. |
| Total of Cubes | 2.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 31.37 lbs. |
Cooktop Details
| Combination Match with Oven | WOS11EM4, WOS31ES0, WOS31ES7, WOS51EC0, WOS51EC7, WOS51ES4, WOS52EM4, WOS72EC0, WOS72EC7, WOS92EC0, WOS92EC7, WOS97EC0, WOS97ES0, WOSA2EC0 |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Digital Display | No |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
Exterior Details
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
Electrical
| 208V Compatible | Yes |
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Details
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Digital Display | No |
| Fuel Type | Electric |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
| LP Convertible | No |
| Power Outage Compatible | No |
Element/Burner Details
| Automatic Pan Detection | No |
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Cooktop Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Size | 6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Standard |
| Left Rear Element-Burner Power | 3000/1900W |
| Left Rear Element-Burner Size | 10in./6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Power Boost | No |
| Right Front Element-Burner Power | 1200W |
| Right Front Element-Burner Size | 6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Standard |
| Right Rear Element-Burner Power | 3000/1900W |
| Right Rear Element-Burner Size | 12in./9in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Dual-Stacked Burner |
| Left Front Element-Burner Power | 1,200W |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Knobs |
Ventilation Details
| Downdraft Vent | No |
Refinements
| Features | ADA Compliant |
Features
| Cooktop Features | ADA Compliant |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 36.31 in. |
| Height | 5.25 in. |
| Length | 22.88 in. |
| Weight | 50 lbs. |
| Gross Weight | 50 lbs |
| Net Weight | 44 lbs |
| Cutout Depth | 20.375 in |
| Cutout Depth Max | 20.563 in |
| Cutout Depth Min | 20.375 in |
| Cutout Width | 34.563 in |
| Cutout Width Max | 35.563 in |
| Maximum Height | 5.25 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 9.25 in. |
| Shipping Length | 27.88 in. |
| Shipping Weight | 90 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 90 lbs. |
| Source | Calculation |
Capacity
| Volume | 5.453 Cu.Ft. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.









