24-inch Compact Electric Ceramic Glass Cooktop - WCE55US4HB
24-inch Compact Electric Ceramic Glass Cooktop
Model: WCE55US4HB























24-inch Compact Electric Ceramic Glass Cooktop
Model: WCE55US4HB
Current Rebates
Key Features
Small Space Solution
FlexHeat™ Dual Radiant Element
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
30 & 40 Amp Installation
Wall Oven Compatible
Hot Surface Indicator Light
8" Extra Element
6" Extra Element
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Small Space Solution
Cook multiple dishes at once, even in small spaces, with a cooktop made to fit your family's needs.
FlexHeat™ Dual Radiant Element
Get two elements in one with a 6" inner ring that's great for smaller pots and pans and a 10" expandable outer ring that makes room for larger cookware.
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Wiping up spills is simple with the easy-to-clean cooktop.
30 & 40 Amp Installation
Properly install with either a 30 or 40 amp hookup, so there's no need to rewire.
Wall Oven Compatible
Install this cooktop to work with a wall oven or on its own for more flexibility.
Hot Surface Indicator Light
See when the cooktop's still hot to the touch, even after it's been turned off, with a light that lets you know.
8" Extra Element
Cook small dishes like sides and sauces on the 8" Extra Element.
6" Extra Element
Cook small dishes like sides and sauces on the 6" Extra Element.
ADA compliant
This cooktop meets the Standards for Accessible Design specified by the Americans with Disabilities Act to provide equal access to all.
Energy Star
ENERGY STAR® Certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 18.63 lbs. |
| Total of Cubes | 1.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 18.63 lbs. |
Exterior Details
| Knob Color | Black |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
Cooktop Details
| Combination Match with Oven | WOS11EM4, WOS31ES0, WOS31ES7, WOS51EC0, WOS51EC7, WOS51ES4, WOS52EM4, WOS72EC0, WOS72EC7, WOS92EC0, WOS92EC7, WOS97EC0, WOS97ES0, WOSA2EC0 |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Digital Display | No |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Ignition Type | Electronic |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Element/Burner Details
| Automatic Pan Detection | No |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Cooktop Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Size | 6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Standard |
| Left Rear Element-Burner Size | 8in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Power Boost | No |
| Right Front Element-Burner Size | 10in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Power | 1,200W |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,800W |
| Right Front Element-Burner Power | 2,500W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
Controls
| Control Location | Right Side |
| Control Type | Knobs |
Details
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Digital Display | No |
| Fuel Type | Electric |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
| LP Convertible | No |
| Power Outage Compatible | No |
Ventilation Details
| Downdraft Vent | No |
Electrical
| 208V Compatible | Yes |
| Amps | 30 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 240 |
Refinements
| Features | ADA Compliant |
Features
| Cooktop Features | ADA Compliant |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Side and Front Reach Compliant |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 23.81 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 21.75 in. |
| Weight | 44 lbs. |
| Gross Weight | 44 lbs |
| Maximum Height | 5 in |
| Net Weight | 39 lbs |
| Cutout Depth | 20.375 in |
| Cutout Depth Max | 20.563 in |
| Cutout Depth Min | 20.375 in |
| Cutout Width | 21.25 in |
| Cutout Width Max | 22.438 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.75 in. |
| Shipping Height | 9.25 in. |
| Shipping Length | 26.75 in. |
| Shipping Weight | 84 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 84 lbs. |
| Source | Calculation |
Capacity
| Volume | 3.714 Cu.Ft. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.









