30-inch Electric Ceramic Glass Cooktop with Dual Radiant Element - WCE55US0HW
30-inch Electric Ceramic Glass Cooktop with Dual Radiant Element
Model: WCE55US0HW












30-inch Electric Ceramic Glass Cooktop with Dual Radiant Element
Model: WCE55US0HW
Current Rebates
Key Features
FlexHeat™ Dual Radiant Element
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
30 & 40 Amp Installation
Hot Surface Indicator Light
Wall Oven Compatible
8" Extra Element
6" Extra Element
ADA compliant
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
FlexHeat™ Dual Radiant Element
Get two elements in one with a 6" inner ring that's great for smaller pots and pans and a 10" expandable outer ring that makes room for larger cookware.
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Wiping up spills is simple with the easy-to-clean cooktop.
30 & 40 Amp Installation
Properly install with either a 30 or 40 amp hookup, so there's no need to rewire.
Hot Surface Indicator Light
See when the cooktop's still hot to the touch, even after it's been turned off, with a light that lets you know.
Wall Oven Compatible
Install this cooktop to work with a wall oven or on its own for more flexibility.
8" Extra Element
Cook small dishes like sides and sauces on the 8" Extra Element.
6" Extra Element
Cook small dishes like sides and sauces on the 6" Extra Element.
ADA compliant
This cooktop meets the Standards for Accessible Design specified by the Americans with Disabilities Act to provide equal access to all.
Energy Star
ENERGY STAR® Certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 26.62 lbs. |
| Total of Cubes | 2.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 26.62 lbs. |
Cooktop Details
| Cooktop Surface Color | White |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
| Combination Match with Oven | WOES3027L, WOES3030L, WOES5027L, WOES5030L, WOES5930L, WOES7027P, WOES7030P, WOS11EM4, WOS31ES0, WOS31ES7, WOS51EC0, WOS51EC7, WOS51ES4, WOS52EM4, WOS72EC0, WOS72EC7, WOS92EC0, WOS92EC7, WOS9 |
Exterior Details
| Knob Color | White |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
Details
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Digital Display | No |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Power Outage Compatible | No |
Element/Burner Details
| Automatic Pan Detection | No |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Cooktop Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Size | 6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Standard |
| Left Rear Element-Burner Size | 8in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Power Boost | No |
| Right Front Element-Burner Power | 2500W/1800W |
| Right Front Element-Burner Size | 10in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Power | 1,200W |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,800W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
Electrical
| 208V Compatible | Yes |
| Amps | 30 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Controls
| Control Location | Right |
| Control Type | Knobs |
Ventilation Details
| Downdraft Vent | No |
Refinements
| Features | ADA Compliant |
Features
| Cooktop Features | ADA Compliant |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 30.81 in. |
| Height | 5.25 in. |
| Length | 22.88 in. |
| Gross Weight | 46 lbs |
| Net Weight | 41 lbs |
| Weight | 46 lbs. |
| Cutout Depth | 20.375 in |
| Cutout Depth Max | 20.563 in |
| Cutout Width | 29.063 in |
| Maximum Height | 5.25 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 9.25 in. |
| Shipping Length | 27.88 in. |
| Source | Calculation |
| Shipping Weight | 86 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 86 lbs. |
Capacity
| Volume | 4.684 Cu.Ft. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.









