21-inch Electric Cooktop with Stainless Steel Surface - RCS2012RS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
21-inch Electric Cooktop with Stainless Steel Surface
Model: RCS2012RS











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
21-inch Electric Cooktop with Stainless Steel Surface
Model: RCS2012RS
Key Features
Chrome Drip Bowls
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Chrome Drip Bowls
Helps catch spills and wipe up easily.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.58 ft³ |
| Total of Cubes | 0.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 6.01 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 6.01 lbs. |
Cooktop Details
| Combination Match with Oven | WOS11EM4, WOS51EC0, WOS51EC7, WOS51ES4, WOS72EC0, WOS72EC7, WOS92EC0, WOS92EC7, WOS97EC0, WOS97ES0, WOSA2EC0 |
| Cooktop Selections | Power On Indicator Light |
| Cooktop Surface Color | Stainless |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
Exterior Details
| Knob Color | Black |
| Knob Type | Metal |
Element/Burner Details
| Automatic Pan Detection | No |
| Cooktop Element Style | Coil |
| Cooktop Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Power | 1250W/900W |
| Left Front Element-Burner Size | 6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Coil |
| Number of Cooking Element-Burners | 2 |
| Power Boost | No |
| Right Front Element-Burner Size | 8in. |
| Right Front Element-Burner Type | Coil |
| Right Front Element-Burner Power | 2,100W |
Controls
| Control Location | Right Side |
| Control Type | Knobs |
Details
| Digital Display | No |
| Fuel Type | Electric |
Ventilation Details
| Downdraft Vent | No |
Electrical
| Amps | 20 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Certifications
| ADA Compliant | No |
Dimensions & Weight
| Width | 21 in. |
| Height | 2.88 in. |
| Length | 16.5 in. |
| Weight | 19 lbs. |
| Gross Weight | 19 lbs |
| Cutout Depth | 15.5 in |
| Cutout Width | 18.625 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.75 in. |
| Shipping Height | 7.75 in. |
| Shipping Length | 21.5 in. |
| Shipping Weight | 59 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 59 lbs. |
| Source | Calculation |
Capacity
| Volume | 2.442 Cu.Ft. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.









