Electric Cooktop Digital-Analog Controls | Wi-Fi Rapid Boil - NZ36K7570RSAA
Electric Cooktop Digital-Analog Controls | Wi-Fi Rapid Boil
Model: NZ36K7570RSAA












Electric Cooktop Digital-Analog Controls | Wi-Fi Rapid Boil
Model: NZ36K7570RSAA
Current Rebates
Key Features
Rapid Boil
Digital-Analog Controls
Sync Burners
Bluetooth Connected
Electric Radiant
Sync Elements
Digital-analog controls
Wi-Fi connectivity
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Rapid Boil
Powerful, controlled heat source that quickly boils water or maintains a simmer.
Digital-Analog Controls
Choose between a removable magnetic knob or digital touch controls for more flexibility.
Sync Burners
Bluetooth Connected
Bluetooth automatically syncs fans and lights with cooktop burners.
Electric Radiant
Sync Elements
Combine two elements at once to easily cook with a large pot or griddle.
Digital-analog controls
Choose between a removable magnetic knob or digital touch controls for more flexibility.
Wi-Fi connectivity
Monitor your cooktop or control your hood from anywhere.*
Bluetooth connected
Bluetooth automatically syncs fans and lights with cooktop burners.
Hot surface indicator light
A light that stays on until the surface is cool enough to touch, makes cooking safer.
Specifications
Design
| Color | Stainless Steel |
| General Feature | Electric Radiant |
Cooktop
| Total Number of Elements | 5 |
| Sync Control | Yes |
Weights & Dimensions
| Product Weight | 41.2 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 33 6/7" W x 5 1/16" H x 19 1/8" D |
| Product Dimensions | 36" x 5 1/10" x 21 1/4" |
| Product Width | 36" |
| Height (decimal) | 5.1 |
| Width (decimal) | 36 |
| Depth (decimal) | 21.25 |
Key Features
| ADA Compliant | Yes |
| Sync Burner | Yes |
Awards and Certificates
| J.D. Power Awards | Yes |
Other
| Cut-Out Dimensions | 33 6/7" W x 5 1/16" H x 19 1/8" D |
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 5.1 in. |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 41.2 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 33 6/7" W x 5 1/16" H x 19 1/8" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 10.1 in. |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 81.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 81.2 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.26 ft³ |
| Dimensional Weight | 28.07 lbs. |
| Total of Cubes | 2.26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 28.07 lbs. |
Smart
| Wi-Fi Connectivity | Yes + Hood Connection |
Power/Ratings
| Left Rear | 7" - 1500W (Sync) |
| Right Front | 9"/6" - 3300W |
| Center | 12"/9"/6" - 3000W with Rapid Boil |
| Right Rear | 6" - 1200W |
| Left Front | 7" - 1500W (Sync) |
Materials/Finishes
| Controls for Cooktop | Touch Control with Magnetic Knob |
| Flexible Cooktop | Yes |
| Cooktop Type | Radiant |
Features
| Sync Elements | Yes |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Wi-Fi & Bluetooth Connected | Yes |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.










