30" Electric Cooktop With 5 Elements And Touch-activated Controls - KCES950KBL
30" Electric Cooktop With 5 Elements And Touch-activated Controls
Model: KCES950KBL












30" Electric Cooktop With 5 Elements And Touch-activated Controls
Model: KCES950KBL
Current Rebates
Key Features
8'' 1800-Watt Round Element
6'' 1200-Watt Round Element
Touch-Activated Controls
Hot Surface Indicator
Control Lock
10''/6'' Even-Heat™ Ultra Power™ Element with Simmer Setting
10''/6'' Ultra Power™ Double-Ring Round Element
6'' Even-Heat™ Element with Melt Setting
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
8'' 1800-Watt Round Element
Efficiently heats a variety of pan sizes and can reach a power output of up to 1800-watts for every day use.
6'' 1200-Watt Round Element
Can reach a power output of up to 1200-watts to handle your daily cooking needs.
Touch-Activated Controls
Offer an intuitive, easy-to-use touch screen experience.
Hot Surface Indicator
Protects you by providing a visual indication if a cooking surface is on or still hot, so you can create with confidence.
Control Lock
Disables cooking mode for easy cleaning when not in use.
10''/6'' Even-Heat™ Ultra Power™ Element with Simmer Setting
Adds versatility for high and low temperature cooking. Even-Heat™ Technology delivers constant power and a range of simmer settings. Two element sizes in one make it ideal for boiling, yet also accept small pans for various cooking tasks.
10''/6'' Ultra Power™ Double-Ring Round Element
Combines two element sizes in one, making it a perfect fit for large stock pots or six-inch sauté pans alike, and ideal for a wide range of tasks from rapid boiling and searing to wok cooking.
6'' Even-Heat™ Element with Melt Setting
Combines the benefits of Even-Heat™ Technology with a dedicated setting that reaches the low temperatures needed to melt chocolate or butter without scorching.
Specifications
Controls
| Control Location | Right Front |
| Control Type | Tap Touch |
| Infinite Heat Controls | No |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| UL | Yes |
| prop65 | Standard |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| 208V Compatible | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 3.63 in. |
| Length | 20.25 in. |
| Weight | 46 lbs. |
| Carton Depth | 25 |
| Carton Height | 9 1/4 |
| Carton Width | 35 |
| Gross Weight | 46 |
| Net Weight | 41.0 |
| Cutout Depth Max(IN,inches) | 20.5625 |
| Cutout Depth Min(IN,inches) | 20.3750 |
| Cutout Width Max(IN,inches) | 29.5625 |
| Cutout Width Min(IN,inches) | 29.0625 |
| Minimum Height(IN,inches) | 3.8333 |
| Net Weight(LB,pounds) | 41 |
| Carton Depth(IN,inches) | 25.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 9.2500 |
| Carton Width(IN,inches) | 35.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 46 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 8.63 in. |
| Shipping Length | 25.25 in. |
| Shipping Weight | 86 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 86 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.34 lbs. |
| Total of Cubes | 1.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.34 lbs. |
Cooktop Details
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Digital Display | No |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Details
| Automatic Pan Detection | No |
| Automatic Pan Size Adjustment | No |
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Fuel Type | Electric |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
| LP Convertible | No |
| Power Outage Compatible | No |
Dimensions
| Cutout Depth Max | 20.563 |
| Cutout Depth Min | 20.375 |
| Cutout Width Max | 29.563 |
| Cutout Width Min | 29.063 |
| carton depth | 25 |
| carton height | 9.25 |
| carton width | 35 |
| gross weight | 46 |
| net weight | 41 |
Element/Burner Details
| Center Front Element-Burner Power | 1, 200W |
| Center Front Element-Burner Size | 6in. |
| Center Front Element-Burner Type | Standard |
| Center Rear Element-Burner Power | 1, 300W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Even Heat |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Cooktop Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Power | 3200/2300W |
| Left Front Element-Burner Size | 10in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Even Heat Dual |
| Left Rear Element-Burner Power | 1, 800W |
| Left Rear Element-Burner Size | 8in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Power Boost | No |
| Right Front Element-Burner Power | 3000W/1900W |
| Right Front Element-Burner Size | 10in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
Ventilation Details
| Downdraft Vent | No |
Product Details
| Combination Match with Oven | KOES527P; KOES530P; KOSC504; KOSE500; KOSE507; KOSE900; KOST100; KOST107 |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










