30" Electric Downdraft Cooktop With 4 Elements - KCED600GSS
30" Electric Downdraft Cooktop With 4 Elements
Model: KCED600GSS










30" Electric Downdraft Cooktop With 4 Elements
Model: KCED600GSS
Current Rebates
Key Features
Downdraft Ventilation
Hot-Surface Indicator
Pure Color Ceramic-Glass Surface
Stainless Steel Knobs
6'' Round Element
300 CFM Exhaust Rating
3-Speed Fan Control
Convertible to Duct-Free Ventilation
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Downdraft Ventilation
Integrates the ventilation system into the cooking surface so that a separate hood is not needed. Smoke and odors can be removed and taken outside or filtered and recirculated inside. A duct-free kit is available for purchase separately.
Hot-Surface Indicator
Provides a clear indication that lets you know if any cooking surface is on or still hot.
Pure Color Ceramic-Glass Surface
Comes in saturated colors with stainless steel control knobs for a sophisticated, easy-to-clean appearance.
Stainless Steel Knobs
Enhance the look of the cooktop surface with sturdy construction that adds to their premium feel.
6'' Round Element
Can reach a power output of up to 1200 watts to handle your daily cooking needs.
300 CFM Exhaust Rating
Handles the venting requirements of high temperature cooking techniques like pan searing and stir-frying.
3-Speed Fan Control
Can be precisely matched to cooking needs, effectively removing steam, grease, and odors from the air.
Convertible to Duct-Free Ventilation
Allows a downdraft cooktop to be placed nearly anywhere in the kitchen using a duct-free conversion kit (not included). This filters and recirculates the air without running ductwork, ideal for kitchens with installation restrictions or ducting limitations.
Power-On Indicator Light
Lets you know at a glance when an element is on.
10'' Even-Heat™ Ultra Element with Simmer Setting
Provides more versatility for high and low temperature cooking techniques. Even-Heat™ Technology maintains a constant supply of power and delivers a range of simmer settings.
6'' Even-Heat™ Element with Melt Setting
Combines the benefits of Even-Heat™ Technology with a dedicated setting that reaches the low temperatures needed to melt chocolate or butter without scorching.
9''/6'' Ultra Power™ Double-Ring Round Element
Two element sizes in one provide the ability to use it for large stock pots or six-inch sauté pans and handle tasks ranging from rapid boiling and searing to wok cooking.
Specifications
Controls
| Control Location | Right Side |
| Control Type | Knobs |
| Infinite Heat Controls | Yes |
Cooktop Details
| Number of Open Bays | N/A |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass |
| Digital Display | No |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Energy Rating (kWh/year) | 195 |
| prop65 | Standard - Standard |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Dimensions & Weight
| Width | 30.88 in. |
| Height | 3.63 in. |
| Length | 22.06 in. |
| Weight | 62 lbs. |
| Carton Depth | 26 7/16 |
| Carton Height | 23 13/16 |
| Carton Width | 35 1/8 |
| Cutout Depth (in) | 21 1/8 |
| Cutout Width (in) | 28 3/4 |
| Gross Weight | 62 |
| Maximum Height | 18 3/4 |
| Net Weight | 50.0 |
| Cutout Depth(IN,inches) | 21.1250 |
| Cutout Width(IN,inches) | 28.7500 |
| Maximum Height(IN,inches) | 18.7500 |
| Net Weight(LB,pounds) | 50 |
| Carton Depth(IN,inches) | 26.4375 |
| Carton Height(IN,inches) | 23.8125 |
| Carton Width(IN,inches) | 35.1250 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 62 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35.88 in. |
| Shipping Height | 8.63 in. |
| Shipping Length | 27.06 in. |
| Shipping Weight | 102 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 102 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 17.76 lbs. |
| Total of Cubes | 1.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 17.76 lbs. |
Details
| Automatic Pan Detection | No |
| Fuel Type | Electric |
| Installs Over Built-In Oven | No |
| LP Convertible | No |
| Number of Vent Speeds | 3 |
| Power Outage Compatible | No |
Dimensions
| Cutout Depth | 21.125 |
| Cutout Width | 28.75 |
| carton depth | 26.38 |
| carton height | 23.78 |
| carton width | 35.12 |
| gross weight | 62 |
| net weight | 50 |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Cooktop Type | Downdraft |
| Left Front Element-Burner Power | 3, 200W |
| Left Front Element-Burner Size | 10in. |
| Left Front Element-Burner Type | Even-Heat™ Ultra |
| Left Rear Element-Burner Power | 1, 300W |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Even-Heat™ |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Power Boost | No |
| Right Front Element-Burner Power | 1200W |
| Right Front Element-Burner Size | 6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Single |
| Right Rear Element-Burner Power | 3000W/1400W |
| Right Rear Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Dual-Stacked Burner |
Grate Details
| Grate Details | Dishwasher Safe |
Ventilation Details
| CFM Motor Class | 300 |
| Downdraft Vent | Yes |
Product Details
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










