36" Built-In Electric Cooktop - JP655SMSS
36" Built-In Electric Cooktop
Model: JP655SMSS






36" Built-In Electric Cooktop
Model: JP655SMSS
Key Features
Frameless ceramic glass cooktop
Ribbon heating elements
Dual-size ribbon element
Hot surface indicator lights
Heating element "On" light
Dishwasher-safe knobs
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Frameless ceramic glass cooktop
Attractive cooktop is designed to contain spills and make cleaning quick and easy
Ribbon heating elements
Powerful heat beneath the smooth surface provides high-speed warm-up and even heating
Dual-size ribbon element
Two heating elements in one allows you to choose a heating area for your cookware
Hot surface indicator lights
Cooktop lights let you know when the surface is hot
Heating element "On" light
Illuminates when the cooking surface is activated
Dishwasher-safe knobs
Just place the removable knobs in the dishwasher and you’re done
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 21 in |
| Cooktop Size | 36 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 40 lb |
| Net Weight | 35 lb |
| Overall Height | 3 1/4 in |
| Overall Width | 36 1/8 in |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
| Cutout Depth (in) | 19.125 |
Other
| Cooktop Size | 36 in |
Dimensions & Weight
| Width | 36.13 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 35 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41.13 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 17.74 lbs. |
| Total of Cubes | 1.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 17.74 lbs. |
FEATURES
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon (2,000 watt) |
| Style | Smoothtop |
| Indicator Lights | Surface Element "ON" |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Surface | Black Patterned Glass Ceramic with Stainless Steel Trim |
| Cooktop Control Features | Child Lock |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,200W) |
| 7" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500W) |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (1,000/2,500W) |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Indicator Lights | 5 Hot Surface |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 6.3 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 8.4 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









