36" Built-In Knob Control Electric Cooktop - JP3536TJWW
36" Built-In Knob Control Electric Cooktop
Model: JP3536TJWW

Product Video

36" Built-In Knob Control Electric Cooktop
Model: JP3536TJWW
Key Features
Fit Guarantee
Five radiant cooking elements
12"/9" dual element
8" Power Boil element
Keep Warm setting
Melt Setting
Control lock capability
Hot surface indicator lights
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications.
Five radiant cooking elements
Cook foods quickly and evenly on this sleek, glass surface
12"/9" dual element
Use different pan sizes on this single, 2,700-watt flexible element that produces rapid powerful heat
8" Power Boil element
Get rapid heat from this powerful 2,500-watt element
Keep Warm setting
Keep food warm with GE’s lowest heat setting or boil water in minutes with this fully functional 6” element
Melt Setting
Gently melt delicate foods without scorching thanks to a convenient melt setting
Control lock capability
Protects against unintended activation
Hot surface indicator lights
Know when elements are too hot to touch with a quick glance
Cooktop "On" indicator light
A light lets you know when an element is active
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 4 in |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Depth | 20.375 in |
| Cooktop Size | 36 in |
| Cutout Depth (in) | 19-1/8 |
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 53 lb |
| Net Weight | 46 lb |
| Cutout Width (in) | 33-7/8 |
Other
| Cooktop Size | 36 in |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 4 in. |
| Length | 20.38 in. |
| Weight | 46 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 9 in. |
| Shipping Length | 25.38 in. |
| Shipping Weight | 86 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 86 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 21.11 lbs. |
| Total of Cubes | 1.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 21.11 lbs. |
FEATURES
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Melt Setting | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Element - Left Front | 8"/5" 1900W Dual |
| Element - Right Front | 8" 2500W Power Boil |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Cooktop Surface | True White Ceramic Glass |
| Element - Left Rear | 6" 1200W |
| Control Type | Knob (Infinite switch) |
| Element - Center | 12"/9" 2700W dual |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Product Type | Cooktop |
| Cooktop Control Features | Keep-Warm Setting |
| Indicator Lights | Red |
POWER / RATINGS
| Recommended Circuit Breaker (Amps) at 240V | 40 |
| Max. Connected Load (kW) at 240V | 9.5 |
| Max. Current Draw (Amps) at 240V | 39.6 |
| Max. Connected Load (kW) at 208V | 7.1 |
| Recommended Circuit Breaker (Amps) at 208V | 40 |
| Max. Current Draw (Amps) at 208V | 34.3 |
FILTER
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 36 in. |
| App Filter - Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Control Type | Rotary knobs |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Color Appearance | True White |
| Frameless | Yes |
| Control Knobs | Gloss White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









