27 in. Trim Kit for Countertop Microwaves - MK2227AZ
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
27 in. Trim Kit for Countertop Microwaves
Model: MK2227AZ






This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
27 in. Trim Kit for Countertop Microwaves
Model: MK2227AZ
Key Features
Prop 65
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Certifications
Features
Prop 65
Certifications
Prop 65
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.29 ft³ |
| Dimensional Weight | 3.06 lbs. |
| Total of Cubes | 0.29 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 3.06 lbs. |
Details
| Extra Items | Bottom Plate, Hardware For Installation, Installation Parts, Rails, Screws |
Dimensions & Weight
| Width | 26.88 in. |
| Height | 18.88 in. |
| Length | 1 in. |
| Weight | 10 lbs. |
| Gross Weight | 10 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.88 in. |
| Shipping Height | 23.88 in. |
| Shipping Length | 6 in. |
| Shipping Weight | 50 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 50 lbs. |
| Source | Calculation |
Dimensions
| Height | 18.875 in |
| Width | 26.875 in |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.









