Housing Pack for 1670F, 1671F, 1688F and 1689F (damper/plastic duct connector included) - 1667H
Housing Pack for 1670F, 1671F, 1688F and 1689F (damper/plastic duct connector included)
Model: 1667H


Housing Pack for 1670F, 1671F, 1688F and 1689F (damper/plastic duct connector included)
Model: 1667H
Key Features
6 bath fan housings
Galvanized steel housing provides durability
Can be mounted in the ceiling or wall
UL listed for use over the tub
Can be used to upgrade Nautilus N671 and N688
Finish packs sold separately
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
6 bath fan housings
Galvanized steel housing provides durability
Can be mounted in the ceiling or wall
UL listed for use over the tub
Can be used to upgrade Nautilus N671 and N688
Finish packs sold separately
Specifications
Product Details
| CFM | 50 |
| Duct Size | 3 |
| ENERGY STAR® certified | No |
| Housing Dimensions | 7-1/4" x 7-1/2" x 3-5/8" |
| Sound Level (Sones) | 4 |
| UL Listed | Yes |
| Humidity Sensing | No |
| Motion Sensing | No |
| Motor Engineered For Continuous Operation | No |
| Night Light | No |
| Radiation Damper Available | No |
| Room Side Installation | No |
| UL Listed for use over bathtubs or showers when connected to a GFCI circuit | No |
| Heater Wattage | 0 |
| Voltage | 120 |
| Can Be Used To Comply With Title 24 | No |
| Minimum Construction Space Required | 2" x 6" |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| High Efficiency Luminaire | No |
Dimensions & Weight
| Width | 7.5 in. |
| Height | 7.25 in. |
| Length | 3.63 in. |
| Weight | - |
| Housing Dimensions | 7-1/4" x 7-1/2" x 3-5/8" |
| Housing Dimensions | 7-1/4" x 7-1/2" x 3-5/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 12.5 in. |
| Shipping Height | 12.25 in. |
| Shipping Length | 8.63 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.19 lbs. |
| Total of Cubes | 0.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.19 lbs. |
Where to Buy Broan Appliances in Cuba.










