$331.25
Was$419.00Save $87.75 (21%)
1.7 cu. ft. Microwave Hood Combination with Electronic Touch Controls - WMH31017HZ
1.7 cu. ft. Microwave Hood Combination with Electronic Touch Controls
Model: WMH31017HZ

1.7 cu. ft. Microwave Hood Combination with Electronic Touch Controls
Model: WMH31017HZ
Scratch & Dent
$331.25
New $419.00Save $87.75 (21%)
Scratch & Dent Options
$331.25
Was $419.00
Save $87.75 (21%)
$331.25
Was $419.00
Save $87.75 (21%)
$331.25
Was $419.00
Save $87.75 (21%)
$331.25
Was $419.00
Save $87.75 (21%)
$331.25
Was $419.00
Save $87.75 (21%)
Description
Whirlpool 1.7-cu ft 29.94-in Over-the-Range Microwave ( Fingerprint Resistant Stainless Steel )All Scratch & Dent appliances are final sale and may have cosmetic defects. Each appliance includes a 1-year manufacturer warranty. If any issues arise, a factory service call must be initiated. Returns are accepted within 48 hours of purchase.
Key Features
2-Speed, 300 CFM Motor Class
Dishwasher-Safe Turntable Plate
Microwave Presets
Add 30 Seconds Option
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
2-Speed, 300 CFM Motor Class
Match the right amount of ventilation to the dish being prepared and quickly get rid of cooking odors with two different fan speed settings.
Dishwasher-Safe Turntable Plate
Clean up spills on the turntable by simply putting it in the dishwasher.
Microwave Presets
Get just the right amount of heat and time, whether you're cooking or defrosting, with specific preset options.
Add 30 Seconds Option
Quickly set the microwave timer to 30 seconds or add it to already in-progress cooking time with the touch of a button.
Specifications
Exterior Details
| Cabinet Color | Black |
| Door Opening Direction | Left |
| Handle Color | Stainless Steel |
Details
| Blower Type | Centrifugal |
| Cavity Finish | Powder Coat |
| Clock | Yes |
| Door Opening Direction | Left |
| Door Release | Handle |
| Grill | No |
| Microwave Configuration | Microwave Hood Combination |
| Microwave Interior Light | Incandescent |
| Microwave Type | Over-the-Range |
| Number of Microwave Racks | 0 |
| Turntable | Yes |
| Turntable Diameter Size | 12 in |
| Work Surface Light | Incandescent |
Ventilation Details
| Blower Type | Centrifugal |
| CFM Motor Class | 300 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
| Duct Type | Rectangular |
| Fan Speed Indicator | Yes |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter |
| Night Light | Yes |
| Vent Fan Location | Back |
| Ventilation Type | Updraft |
| Venting | Exterior or Recirculating |
Controls
| Control Location | Right |
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Control Lock, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Defrost, End of Cycle Signal, Off/Cancel, Pizza, Popcorn, Potato, Reheat, Soften/Melt, Timer |
| Number of Keypads | 26 |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Quick Touch/One-Touch Selections | 6 |
| Number of Sensor Control Keypads | 0 |
| Number of Vent Speeds | 2 |
Microwave Details
| Door Release | Handle |
| Grill | No |
| Microwave Interior Light | Incandescent |
| Sensor Cooking | No |
| Turntable Diameter Size | 12 in |
Refinements
| Features | Add 30 Seconds Button, Adjustable Cooktop Lighting, Whirlpool Handle, Conventional |
Electrical
| Amps | 16 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Features
| Microwave Features | Add 30 Seconds Button, Adjustable Cooktop Lighting, Conventional, Whirlpool Handle |
Oven Cavity Details
| Convection | No |
| Cooking Power | 1,000 w |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | No |
| UL | Yes |
Capacity
| Volume | 7.403 Cu.Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 17.13 in. |
| Length | 15.56 in. |
| Weight | 59 lbs. |
| Interior Depth | 14 in |
| Net Weight | 59 lbs |
| Depth With Door Open 90 Degree | 39.375 in |
| Gross Weight | 59 lbs |
| Interior Height | 9.5 in |
| Interior Width | 21.063 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 20.5 in. |
| Shipping Length | 20.56 in. |
| Shipping Weight | 99 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 99 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 57.42 lbs. |
| Total of Cubes | 4.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 57.42 lbs. |
Other
| Common Size | 30 in |
| Capacity | 1.7 cu. ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.









