$805.00
Was$1,069.00Save $264.00 (25%)
30-inch Electric Range With No Preheat Mode And Steam Clean - WFES3330RZ
Scratch & Dent
$805.00
New $1,069.00Save $264.00 (25%)
Scratch & Dent Options
$535.00
Was $1,069.00
Save $534.00 (50%)
$805.00
Was $1,069.00
Save $264.00 (25%)
$805.00
Was $1,069.00
Save $264.00 (25%)
Description
Whirlpool 30-in Glass Top 5 burners 5.3-cu ft Freestanding Electric Range ( Fingerprint Resistant Stainless Steel )All Scratch & Dent appliances are final sale and may have cosmetic defects. Each appliance includes a 1-year manufacturer warranty. If any issues arise, a factory service call must be initiated. Returns are accepted within 48 hours of purchase.
Key Features
No Preheat Mode
Bake
Broil
2 FlexHeat™ Dual Radiant Elements
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
No Preheat Mode
Take preheating off your plate with No Preheat Mode. Simply place your food in the oven and start baking. The oven will adjust the cook time for frozen pizzas and more.
Bake
Spend less time monitoring with a built-in temperature sensor to help Bake evenly. This sensor manages oven temperature for delicious results every time.
Broil
Redefine mealtime with Broil to make crispy-melty nachos, juicy-seared meat, toasty grilled cheese and more.
2 FlexHeat™ Dual Radiant Elements
Customize your element size for large or small cookware and boil 40% faster* with two FlexHeat™ Dual Radiant Elements, designed with a 6" inner ring and 9" expandable outer ring. *When comparing the 9" element to the standard 6" element on the same unit.
Specifications
Other
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 285.54 lbs. |
| Total of Cubes | 22.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 285.54 lbs. |
Dimensions
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth | 27-3/4 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-313/1000 in |
| Depth Closed Including Handles | 28 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-86/125 in |
| Gross Weight | 156 lbs |
| Height | 47-7/8 in |
| Maximum Height | 47-7/8 in |
| Minimum Height | 46-7/8 in |
| Net Weight | 140 lbs |
| Oven Interior Depth | 18-1/2 in |
| Oven Interior Height | 18-1/8 in |
| Oven Interior Width | 24-1/2 in |
| Width | 29-7/8 in |
Details
| Fuel Type | Electric |
| Installation Configuration | Freestanding |
| LP Convertible | No |
| Natural Gas Convertible | No |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Selections | Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm Setting, No Preheat - Frozen Lasagna, No Preheat - Frozen Pizza, Oven Light, Sabbath |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Type | Freestanding |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Color | Black |
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Exterior Details
| Door Type | Glass |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Knob Color | Black |
| Knob Type | Plastic |
| Oven Control Knob Type | Plastic |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Broiler Location | Top Center |
| Convection Element Type | None |
| Convection Functions | No |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | No |
| Interior Color | Grey |
| Natural Gas Convertible | No |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Front Material | Metal |
| Oven Rack Guide Type | Molded |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
| Bake Element Power | 2,400 W |
| Broiler Element Power | 3,400 W |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Power | 3,000W |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,200W |
| Right Front Element-Burner Power | 3,000W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 208 |
| Watts | 7 |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | No |
| Energy Star Qualified | Yes |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 156 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-313/1000 in |
| Depth Closed Including Handles | 28 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-86/125 in |
| Gross Weight | 156 lbs |
| Maximum Height | 47-7/8 in |
| Minimum Height | 46-7/8 in |
| Net Weight | 140 lbs |
| Oven Interior Depth | 18-1/2 in |
| Oven Interior Height | 18-1/8 in |
| Oven Interior Width | 24-1/2 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 196 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 196 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.










