$664.53
Was$1,399.00Save $734.47 (52%)
7.4 cu. ft. Top Load Electric Dryer with Advanced Moisture Sensing - WED8127LC
7.4 cu. ft. Top Load Electric Dryer with Advanced Moisture Sensing
Model: WED8127LC
Scratch & Dent
$664.53
New $1,399.00Save $734.47 (52%)
Scratch & Dent Options
$664.53
Was $1,399.00
Save $734.47 (52%)
$665.00
Was $1,399.00
Save $734.00 (52%)
$665.00
Was $1,399.00
Save $734.00 (52%)
$665.00
Was $1,399.00
Save $734.00 (52%)
$665.00
Was $1,399.00
Save $734.00 (52%)
$1,050.00
Was $1,399.00
Save $349.00 (25%)
$1,050.00
Was $1,399.00
Save $349.00 (25%)
$1,050.00
Was $1,399.00
Save $349.00 (25%)
All Scratch & Dent appliances are final sale and may have cosmetic defects. Each appliance includes a 1-year manufacturer warranty. If any issues arise, a factory service call must be initiated. Returns are accepted within 48 hours of purchase.
Key Features
Smart Appliance
Intuitive Controls
Advanced Moisture Sensing
Wrinkle Shield™ Plus option with Steam
Quick Dry Cycle
EcoBoost™ option
Steam Refresh Cycle
Static Reduce Option
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Smart Appliance
Connect to more. Enjoy smart features that help you streamline your laundry routine and keep your day moving. No subscription required.
Intuitive Controls
Let the dryer guide you to the right cycle combinations or customize up to 35 of your own to get the right type of fabric care for whatever you’re drying.
Advanced Moisture Sensing
Help prevent overdrying. Three sensors track moisture and temperature, adapting drying times to end the cycle at just the right time.
Wrinkle Shield™ Plus option with Steam
Help keep wrinkles from setting into clean, dry fabrics. The Wrinkle Shield™ Plus Option with Steam uses tumbling and steam for up to 150 minutes after the cycle ends or until you open the dryer door for improved wrinkle-fighting performance.
Quick Dry Cycle
Dry a small load quickly or customize settings to add more time. Plus, you can choose to remember your settings for your next load of laundry.
EcoBoost™ option
Use less energy while still getting great drying performance with the EcoBoost™ option that uses less heat and extended cycle times for greater energy efficiency.
Steam Refresh Cycle
Release wrinkles with the Steam Refresh Cycle. It uses water and heat to get clothes ready to wear without rewashing.
Static Reduce Option
Help decrease static with the Static Reduce Option, which combines a mist of water with tumbling after the load is dry.
Sanitize Cycle
The Sanitize cycle provides care for your clothes in the dryer while eliminating 99.9% of common household bacteria.
7.4 cu. ft. capacity
With a 7.4 cu. ft. capacity dryer drum, there’s plenty of room to easily handle the large loads you washed in the matching top load washer.
Dryer Rack
Place unique or delicate items like sweaters, pillows, hats and tennis shoes on the Dryer Rack for tumble-free drying. This rack attaches inside the drum and stays in one place throughout the cycle. Rack ships separately after online product registration.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® certified models exceed government standards to help conserve natural resources and save money on your utility bills.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Assign a task
Manage laundry day from anywhere by assigning family members the next laundry step from the Whirlpool® app. Send customized text messages for transferring a load to the dryer or folding clean clothes.
Cycle Match
Get the right kind of dry for your load. The Whirlpool® App will suggest the dry cycle that matches the wash cycle you used.
Voice Control with a Compatible Voice-Enabled Device
Keep up with laundry no matter what you’ve got on your hands with simple voice commands using a compatible voice-enabled device.
Favorite Cycles
Save your favorite cycles under any name and edit at any time. Access Favorite Cycles from the Whirlpool® app to send laundry cycles to your dryer and start the load remotely.
Quick Connect
You don’t need to be a tech expert to connect your new appliance. Simply open the optional Whirlpool® app, add your appliance and follow the guided experience to get up and running quickly.
Personalized quick tips
The Whirlpool® app delivers quick tips to make sure your family’s laundry gets the care it deserves while helping laundry day go more smoothly.
COMING SOON: Smart Reordering
U.S. only. Must connect an Amazon account to your Whirlpool account. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at whirlpool.com/connect.
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Specifications
Other
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 248.08 lbs. |
| Total of Cubes | 19.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 248.08 lbs. |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| LP Convertible | No |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Maytag Commercial Components | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Quad Baffles | No |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Steam Hose Y Connector | No |
| Pedestal Options | No |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Long Vent | No |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
| Ventless | N/A |
| Hoses Included | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Controls
| Control Location | Rear Console |
| Control Type | Tap Touch |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Electronic Display Type | 2.4in LCD |
| Feedback-Status Indicators | Cooling Down, Drying, Drying Complete, Sensing, Static Reduce, Steaming, Wrinkle Shield™ |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Lint Screen Location | Front |
| Dryer Interior Light | Incandescent |
| Drying Rack | Yes with online registration (SKU: 8212450A) |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Sound Package | No |
Cycles
| Number of Dryer Cycles | 36 |
| Drying Cycles Selections | Bulky Items, Colors, Delicates, Heavy Duty, Normal, Quick Dry, Regular, Sanitize, Steam Refresh, Timed Dry, Towels, Whites, Wrinkle Control |
Exterior Details
| Door Style | Hamper |
| Reversible Door | No |
| Window | Yes |
| Door Opening Direction | Drop Down |
Options
| Number of Dryer Options | 7 |
| Dryer Option Selections | Cycle Signal, Damp Dry, Eco Boost™, Reduce Static, Steam, Wrinkle Shield™, Wrinkle Shield™ with Steam |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 30 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| UL | Yes |
| Energy Star Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42.75 in. |
| Length | 29.88 in. |
| Weight | 138 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-7/8 in |
| Gross Weight | 138 lbs |
| Net Weight | 121 lbs |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45.875 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 45 in. |
| Shipping Length | 34.88 in. |
| Shipping Weight | 178 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 178 lbs. |
| Source | Calculation |
Capacity
| Volume | 23.379 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.










