$1,450.00
31 cu. ft. Smart Standard-Depth MAX™ French Door Refrigerator with InstaView® Door-in-Door® - LF31S6360S
31 cu. ft. Smart Standard-Depth MAX™ French Door Refrigerator with InstaView® Door-in-Door®
Model: LF31S6360S

31 cu. ft. Smart Standard-Depth MAX™ French Door Refrigerator with InstaView® Door-in-Door®
Model: LF31S6360S
Scratch & Dent
$1,450.00
Scratch & Dent Options
$1,450.00
$1,450.00
$1,450.00
Description
LG Standard-Depth InstaView 30.7-cu ft 3 -Door 36-in Wide Smart Compatible French Door Refrigerator with Dual Ice Maker with Water and Ice Dispenser and Door within Door ( PrintProof Stainless Steel ) ENERGY STAR CertifiedAll Scratch & Dent appliances are final sale and may have cosmetic defects. Each appliance includes a 1-year manufacturer warranty. If any issues arise, a factory service call must be initiated. Returns are accepted within 48 hours of purchase.
Key Features
LG's Largest Fridge Capacity (Standard-Depth)
Twice the ice makers
More Ice When You Need It
See Inside and Keep Your Cool
The Look You Love (Without the Fuss).
Cool Guard
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Save money. Save energy.
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
LG's Largest Fridge Capacity (Standard-Depth)
With 31 cu. ft., this refrigerator boasts LG's largest fridge capacity in a standard model¹. You can have even more usable space² allowing you to store more food than ever before.
Twice the ice makers
Dual ice makers, dispensed from the door and located in the freezer compartment, automatically produce cubed and crushed ice, so you never run out. This extra ice storage helps ensure that you have extra ice on hand for those hot summer days or when entertaining large parties.
More Ice When You Need It
Still need more ice? Turn on IcePlus™ to kick ice production into high gear by automatically lowering freezer temperatures to the coldest setting for 24 hours.
See Inside and Keep Your Cool
The LG InstaView® Door-in-Door® has a tinted glass panel that illuminates with two quick knocks, allowing you to see inside the easy access compartment without ever opening the door. This reduces cold air loss and helps keep your family's food fresher longer.
The Look You Love (Without the Fuss).
Now you can have all of the things you love about stainless, without the need for special cleaners or constant attention. LG’s PrintProof™ finish resists fingerprints and smudges for a distinctive kitchen that handles real-life in style.
Cool Guard
Cool Guard metal interior panel wall helps maintain cold air while adding a premium look
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app3 offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your refrigerator remotely, track energy and filter usage, use with Google or Alexa voice assistants, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to notify you of potential issues like temperature changes. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
Save money. Save energy.
This ENERGY STAR® Certified LG refrigerator exceeds minimum federal energy standards to positively impact your energy bill, your energy consumption, and most importantly, the environment.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 10.3 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 20.4 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 30.7 cu.ft. |
Convenience
| ADA Compliant | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Refrigerant | Low GWP, Zero ODP and More Energy Efficient Refrigerant (R600a / 78g / 2.75oz) |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Evaporator | 1 |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Temperature Sensors | 2 |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 755 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | No |
| Drawers/Shelves | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Handle | Pocket Handle |
| Freezer Light | LED Lighting |
| Ice Bin / In-Door Ice | Yes |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6 - 10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 195174081549 |
Materials and Finishes
| Insulation | Low GWP and Zero ODP Blowing Agent |
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| Cool Guard | Yes |
| Crisper Bins | 2 Crispers |
| Door-In-Door® with ColdSaver™ Panel | Yes |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Handle Type | |
| InstaView™ Door-in-Door® | Yes |
| No. of Bins | 8 Total |
| No. of Shelves | 4 Split (4 Fixed) |
| Refrigerator Light | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
Summary
| Display Type | Smooth Touch Control / White LED |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| SmartThinQ® | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| wi-fi Enabled | Yes |
| ThinQ UP™ | Yes |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 3.0 / 3.3 (IcePlus) lbs |
| Dispenser Type | Ice & water |
| Dual Ice | Yes |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 3.0 lbs |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Water Filter | LT1000P |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 72.38 in. |
| Length | 36.38 in. |
| Weight | 340 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 37 7/8 x 72 3/8 " x 36 3/8" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 37 7/8 x 72 3/8 " x 36 3/8" |
| Depth (Total with Door Open) | 48.75" |
| Depth without Door | 30.125" |
| Depth without Handles | 34.37" |
| Height to Top of Case | 68.87" |
| Height to Top of Door Hinge | 70.25" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 42.88 in. |
| Shipping Height | 77.38 in. |
| Shipping Length | 41.38 in. |
| Shipping Weight | 380 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 380 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 54.47 ft³ |
| Dimensional Weight | 677.1 lbs. |
| Total of Cubes | 54.47 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 677.1 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Cuba.









