6.3 qt. Dual Zone Hot Pot - MHP171KMBPB
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
6.3 qt. Dual Zone Hot Pot
Model: MHP171KMBPB















+5more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
6.3 qt. Dual Zone Hot Pot
Model: MHP171KMBPB
Key Features
Dual-Zone Cooking allows you to simmer, savor, and share two dishes at once.
HeatXpress™ Technology brings the hot pot to a full boil in just 10 minutes.
PFAS-Free Non-Stick Ceramic Coating removes the need for oil and cooking spray.
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Dual-Zone Cooking allows you to simmer, savor, and share two dishes at once.
HeatXpress™ Technology brings the hot pot to a full boil in just 10 minutes.
PFAS-Free Non-Stick Ceramic Coating removes the need for oil and cooking spray.
Specifications
Product Details
| Capacity | 6.3 qt |
| UPC | 840296515631 |
| Handle Type | Cool-Touch Handles |
| Depth Type | Standard Depth |
| Heating Method | HeatXpress Technology |
| Look Through Door | Clear Glass Lid |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Power Control Type | Knob Controls |
| Voltage(V) | 120 V |
| Product Depth (in.) | 13.07 in |
| Wattage | 1600 W |
| Color | Black and Blue |
| What's Included | HeatXpress Hot Pot, Dual Zone Pot, Glass Lid |
| Control Type | 3 Adjustable Heat Settings |
| Color | Blue and Black |
| Model Number | MHP171KMBPB |
| Product Height (in.) | 14.17 in |
| Product Width (in.) | 15.39 in |
| Product Weight (lbs) | 9.7 lbs |
| Max Temperature | Boil |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










